Насловна / Екологија / Преговори за нов реактор во Бугарија

Преговори за нов реактор во Бугарија

nuclear-symbol-on-keyboard
Бугарија планира да изгради уште еден реактор со моќност од 1000 до 2000 MW во НЕ Козлодуј, што би требало да го испорача американската компанија Westinghouse. Со тоа, Бугарија е една од ретките земји од Европската Унија која по несреќата во Фукушима, продолжува со својата нуклеарна програма во енергетиката.

Во моментот централата Козлодуј има два реактори од советско производство. Се очекува преговорите со производителот на опремата да завршат до септември 2014, а во стручните кругови се проценува дека вредноста на проектот ќе достигне 8 милијарди долари.

Извор: elektroenergetika.info

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top