Насловна / Вести / Пјер Јованович отвори дизајнерска галерија во пентхаус во Њујорк

Пјер Јованович отвори дизајнерска галерија во пентхаус во Њујорк

Францускиот дизајнер Пјер Јованович го отвори својот прв изложбен салон и галерија во САД во населбата Челзи на Менхетен, изложувајќи над 80 парчиња од неговиот сопствен бренд на мебел.

3

4

Препознатливите дизајни, вклучувајќи го и иконичниот Bear Chair, ги исполнуваат 930 квадратни метри галерија и деловен простор на ниво на пентхаус на 555 West 25th Street.

Оваа деловна експанзија нуди постојана база за Јованович и неговиот тим во Њујорк и им овозможува на клиентите да ги видат производите на Pierre Yovanovitch Mobilier од прва рака.

6

„Откако работев на станбени проекти во САД од почетокот на мојата пракса во 2001 година и со две успешни дебитирања со колекција мебел (2017 и 2019 година) во Њујорк, отворањето на мојот прв галериски простор во Америка и новото официјално седиште во Њујорк, за мене е долгоочекувана реализација“, вели Јованович за Dezeen.

2

Во внатрешноста на предвоена зграда, галеријата се одвива низ низа делумни простории кои се прелевлеваат една во друга без врати или прагови.

Конструктивните греди се изложените и каналите се спарени со подот од темно дрво и белени тули, типични за просторот на поткровјата во Њујорк.

1

Најголемата изложбена површина е концентрирана околу скулпторски камин, со мазна гипсана закривена форма.

Мебелот е ориентиран околу огништето, вклучувајќи нежно заоблен тросед и масичка за кафе со смола, придружени со мека фотелја Clifford.

8

Другите дизајни кои се прикажани ги вклучуваат новата ламба за маса Callis, трпезариската маса Roze, троседот Arthur Sofa и тепихот Artemis.

Сите се направени во соработка со специјализирани занаетчии и се „создадени имајќи ја предвид долговечноста и исклучителниот квалитет“ според брендот.

5

„Брендот им оддава почит на провансалските корени на Јованович, особено на природната светлина во регионот, богатите и разновидни природни материјали и бои на околната природа, како и историската посветеност на занаетчиството поврзано со регионот“, се вели во соопштението од галеријата.

Широката палета на мебел и парчиња расвета се претставени заедно со избор на современа уметност курирана од Јованович – вклучувајќи дела од Camille Henrot, Wolfgang Tillmans и Alicja Kwade – во обид да се поврзе галеријата со статусот на Челзи како уметничка дестинација.

7

„Ми се чини дека е соодветно да ја отворам мојата прва галерија во епицентарот на уметничката сцена во Њујорк“, вели Јованович. „Не само што современата уметност е централна во мојата дизајнерска практика, туку и архитектонската историја на соседството служи како одраз на мојот пристап за ревитализација на историските простори за да се вклопат во современата дизајнерска естетика.“

Испрати коментар

Scroll To Top