Насловна / Архитектура / Мапа на куќите на Френк Лојд Рајт во (скоро) сите држави

Мапа на куќите на Френк Лојд Рајт во (скоро) сите држави

Кариерата на познат архитект долга педесет години влијаеше врз работата на голема група негови колеги, а дизајнот на Френк Лојд Рајт го промени гледиштето за можностите и начините на изградба на домови, особено во САД. Многубројни се примерите на наеговите резиденцијални објекти, поради тоа од Home Advisor направиле мапа на неговите најрепрезентативни куќи, кои би требало да ги види секој архитект.

мапа
Работата на Рајт со тек на годините станува се позначајна и преку разни активности се спроведува процес на зачувување на неговите објекти. Неодамна, осум негови проекти се најдоа на листата на светско наследство на УНЕСКО.
„Составивме листа од 37 држави во кои се изградени резиденцијални објекти по проект на Френк Лојд Рајт. За понатамошно развивање на идејата, собравме информации за работата на архитектот од голем број доверливи извори. На списокот се најдоа урнати, оштетени, реновирани и обновени објекти, како и оние изградени по смртта на Рајт, односно по 1959 година. За изработка на конечната мапа, избравме куќи со најголемо историско или архитектонско значење “, велат од Home Advisor.

Како излгледаат куќите:

Алабама – Rosenbaum House (1939)

алабама

Аризона – David & Gladys Wright House (1950)

аризона

Арканзас – Bachman-Wilson House at Crystal Bridges (1954)

арканзас

Калифорнија – Hollyhock House (1917)

калифорнија

Конектикат – Rayward-Shepherd House (Tirranna) (1955)

конектикат

Делавер – Dudley Spencer House (Laurel) (1956)

далавер

Флорида – Lewis Spring House (1954)

флорида

Хаваи – Frank Lloyd Wright House (1995)

хаваи

Aјдахo – Archie Teater Studio (Teater’s Knoll) (1952)

ајдахо

Илиноис – Avery Coonley House (1907)

илиноис

Индијана – KC DeRhodes House (1906)

индијана

Aјова – Stockman House (1908)

ајова

Канзас – Allen–Lambe House (Henry J. Allen House) (1915)

канзас

Кентаки – Reverend Jesse R. Zeigler House (1910)

кентаки

Мериленд – Robert Llewellyn Wright House (1953)

мериленд

Масачусетс – Theodore Baird House (1940)

масачус

Мичиген – Robert and Rae Levin House (1948)

мичиген

Минесота – Elam House (1950)

минесота

Mизури– Pappas House (1960-1964)

мизури

Небраска – Harvey P. and Eliza Sutton House (1905)

небраска

Њу Хемпшир – Toufic H. Kalil House (1955)

њухемпшир

Њу Џерси – JA Sweeton Residence (1950)

њуџерси

Вајоминг – Quintin Blair House (1952–53)

вајоминг

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top