Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1193)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Во „Св. Јован Бигорски“ осветени конаците Горни и Источен палат

Во „Св. Јован Бигорски“ осветени конаците Горни и Источен палат

Во манастирот „Свети Јован Бигорски“ осветени се новоизградениот конак Источен палат и возобновениот конак Горни палат. На свечениот чин на осветување на конаците присуствуваа претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и министерката за култура Елизабета ...

повеќе »

Модерен дом со одличен екстериер на Александра Федорова

Модерен дом со одличен екстериер на Александра Федорова

Во продолжение ви претставуваме уште едно од низата одлични решенија на архитектонскиот тим од московското архитектонско студио на Александра Федорова. Оваа куќа на својата фасадна обработка обилно употребува дрво кое одлично се вклопува во целата композиција. Така оваа дрвена обработка ...

повеќе »

Нови 60 решенија за легализација во Ѓорче Петров

Нови 60 решенија за легализација во Ѓорче Петров

Во големата сала за состаноци на Општината Ѓорче Петров,  доделени се 60 нови решенија за легализација. Со процесот на легализација, општината може да носи нови урбанистички планови во кои ќе ги впише новолегализираните објекти, а граѓаните ќе станат сопственици на ...

повеќе »

Презентација за „Современи методи за заштита, хидроизолирање и санација на АБ конструкции со примена на материјалите на АДИНГ и TPH Hamburg

Презентација за „Современи методи за заштита, хидроизолирање и санација на АБ конструкции со примена на материјалите на АДИНГ и TPH Hamburg

Во просториите на хотел „Русија“ во Скопје, вчера се одржа презентација на тема „Современи методи за заштита, хидроизолирање и санација на армирано бетонски конструкции со примена на материјалите на АДИНГ и TPH Hamburg“. Организатори на презентацијата се „АДИНГ“ и „Бизнис ...

повеќе »

Реконструкција на големата сала на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп

Реконструкција на големата сала на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп

Во Прилеп во тек е реконструкција на големата сала на Центарот за култура „Марко Цепенков“. Комплетното внатрешно реновирање се состои од претапацирање на 600 седишта, промена на подот, бојадисување на ѕидовите, уредување на сцената и нов систем за затоплување, информираат ...

повеќе »

Се продава пентхаус на Деми Мур во Њујорк

Се продава пентхаус на Деми Мур во Њујорк

Со години, Деми Мур беше горд сопственик на еден од најубавите апартмани во Њујорк. Оваа светски позната актерка го купила овoj стан во текот на деведесеттите години на минатиот век, кога таа била во брак со Брус Вилис и неодамна ...

повеќе »

Изложба „Конекција 2“ на македонски уметници во Бугарија

Изложба „Конекција 2“ на македонски уметници во Бугарија

На покана на градоначалникот на општина Харманли во Република Бугарија, македонските уметници од ликовната група „Конекција 2“ свечено ќе ги отворат Деновите на Општината, на која се очекува богата културна програма. Изложбата ќе биде отворена денес во Културниот центар од ...

повеќе »

Дизајнот на Заха Хадид за Bulgari

Дизајнот на Заха Хадид за Bulgari

Луксузниот италијански бренд Bulgari на дизајн неделата во Милано ги изложи своите најнови модели накит на футуристичка инсталација дизајнирана од познатата архитектка Заха Хадид. Инсталацијата го носи името Serpenti и таа е обликувана во форма на полигонални елементи. Дизајнот на ...

повеќе »
Scroll To Top