Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1192)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Проектот „Панорамско тркало“ треба да заврши во 2019

Проектот „Панорамско тркало“ треба да заврши во 2019

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје за инвестиции оваа година ќе одвои повеќе од 6,5 милиони евра. Над 12 милиони евра ќе го чини ЈСП Скопје, проектот „Панорамско тркало“. Оваа година со Инвестиционата програма, за проектот се предвидени близу 976 илјади евра, ...

повеќе »

Вила во Дубровник која ве остава без здив

Вила во Дубровник која ве остава без здив

На атрактивна локација во Дубровник сместена е впечатлива и современа вила V2, за чија реализација е заслужно познатото и наградувано хрватско архитектонско студио 3LHD. Како парцелата се наоѓа во близина на морето, станарите на вилата, која се протега на 399 ...

повеќе »

Почнува проектот за гасификација во скопскиот регион

Почнува проектот за гасификација во скопскиот регион

Стартува проектот за гасификација на скопскиот регион со кој ќе бидат опфатени 17 општини. Инвестицијата од околу 100 милиони евра ќе се реализира во период од пет години, по принципот на јавно-приватно партнерство, а дел од дистрибутивната мрежа ќе биде ...

повеќе »

Втора студентска конференција „Енергетска ефикасност и одржлив развој“

Втора студентска конференција „Енергетска ефикасност и одржлив развој“

Од 25 до 27 април годинава, во Скопје, по втор пат ќе се одржи студентска конференција на тема „Енергетска ефикасност и одржлив развој“. Конференцијата е организирана под покровителство на Факултетот за електротехника и информациски технологии-Скопје (ФЕИТ), во соработка со ИЕЕЕ ...

повеќе »

Промовирана лаборатотија за испитување топлотна и звучна изолација на градежни материјали

Промовирана лаборатотија за испитување топлотна и звучна изолација на градежни материјали

Градежниот факултет во Скопје доби лабораторија за испитување топлотна и звучна изолација на градежни материјали, во која Владата на РМ вложи околу 300.000 евра. Во тек е постапка за нејзина акредитација која се очекува да заврши до крајот на годинава, ...

повеќе »

Македонската железница со нови товарни вагони

Македонската железница со нови товарни вагони

Железницата до крајот на јули годинава ќе ги добие првите 75 нови товарни вагони, најави денеска премиерот Никола Груевски. „Владата преку проект на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) нарача два типа на вагони. Првите се 150 товарни вагони ...

повеќе »

Меѓународен конкурс за Уметничка галерија на АЛУ во Загреб

Меѓународен конкурс за Уметничка галерија на АЛУ во Загреб

Универзитетот во Загреб во соработка со Здружението на хрватските архитекти (UHA), распиша меѓународен отворен конкурс за изработка на архитектонско-урбанистичко решение за Уметничка галерија на Академијата за ликовни уметности во Загреб (ALUARTFORUM). Право на учество во својство на автори имаат сите ...

повеќе »

Годишна графичка изложба на ДЛУМ

Годишна графичка изложба на ДЛУМ

Друштвото на ликовните уметници на Македонија вечер во галерискиот простор во Домот на Армијата ќе ја отвори 31. изложба „ДЛУМ Графика“, а  Уметничкиот совет на ДЛУМ ќе ја додели наградата за најуспешно дело. Годинава на изложбата ќе учествуваат 16 уметници, ...

повеќе »

„Училиште за нас“

„Училиште за нас“

Во Музејот на град Скопје, во организација на општината Центар и градоначалникот Андреј Жерновски, во среда (29.01.2014) ќе биде отворена архитектонска изложба насловена „Училиште за нас“. Изложбата е резултат по Конкурсот за идејно решение за основно училиште во населбата Капиштец.

повеќе »
Scroll To Top