Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1195)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Елегантна резиденција во Сао Паоло

Елегантна резиденција во Сао Паоло

Оваа модерна резиденција се наоѓа во Сао Паоло и претставува простор со интересни принципи на дизајн. Внатрешниот дизајн на оваа резиденција покажува силна восхит кон творештвото на германскиот архитект, кој е еден од основачите на модерната архитектура, односно кон Лудвиг ...

повеќе »

Урбаната опрема за поставување во Охрид годинава со пониски цени на закуп

Урбаната опрема за поставување во Охрид годинава со пониски цени на закуп

Утврдено со новата Програма за поставување на урбана опрема, сите правни лица од Охрид кои имаат намера во иднина да поставуваат урбана опрема пред своите локали и објекти, надоместоците и обврските за закуп и комунална такса ќе ги плаќаат по ...

повеќе »

Москва и Техеран се договорија за изградба на две нови нуклеарни електроцентрали во Иран

Москва и Техеран се договорија за изградба на две нови нуклеарни електроцентрали во Иран

Москва и Техеран се договорија да изградат две нови нуклеарни електроцентрали во Иран, соопштија денеска француските медиуми. - Двете страни склучија првична спогодба за изградба на најмалку две нови атомски електроцентрали во Бушер, – соопшти денеска порпаролот на иранската организација за ...

повеќе »

Светилка која се отвора како цвет

Светилка која се отвора како цвет

Дизајнерот Constantin Bolimond креирал светилка која се отвора како цвет и го осветлува просторот ако оптичкиот сензор „почувствува“ недостаток на светлина. „Идејата се појавила благодарение на природата, односно на цветот што ги отвора своите ливчиња кога ќе ги почувствува сончевите ...

повеќе »

Република Македонија на Венециско биенале за архитектура 2004 – 2012

Република Македонија на Венециско биенале за архитектура 2004 – 2012

Во Музејот на град Скопје во четврток, во 20 часот, ќе биде отворена изложбата Република Македонија на Венециско биенале за архитектура 2004 – 2012. На изложбата ќе бидат претставени проектите со кои нашата земја настапи на Венециското биенале од 2004 ...

повеќе »

Job Fair 2014 се отвори на Градежниот факултет во Скопје

Job Fair 2014 се отвори на Градежниот факултет во Скопје

Денес, во просториите на Градежниот факултет во Скопје, се отвори Саемот за вработување и кариера – Job Fair 2014, настан кој традиционално се одржува секоја година, додека оваа година се случува по јубилеен 10-ти пат.Организатори на овој настан се Градежниот факултет ...

повеќе »

Се чека изработката на ДУП за ревитализација на езерото Треска

Се чека изработката на ДУП за ревитализација на езерото Треска

Изработката на детален урбанистички план ја одолжи постапката на општина Сарај за ревитализација на езерото Треска. Четири месеци откако Владата ѝ го додели комплексот на општината, формирано е јавно претпријатие кое го одржува езерото, а за натамошните активности се чека изработката ...

повеќе »

Луксузни кожени софи

Луксузни кожени софи

Кожата е луксузен, безвременски и  комбиниран материјал. Таа е топла, студена и шик во исто време. Кожените софи може да се најдат во различни стилови, бидејќи овој материјал има капацитет да се поврзе беспрекорно и незабележливо со околината. Така, има избрани ...

повеќе »

18 громобрани за скопските средни училишта

18 громобрани за скопските средни училишта

Град Скопје заради безбедноста на градските средни училишта, потпиша минатиот месец договор за набавка на 18 громобрани. За громобраните ќе се одвојат 8,7 милиони денари или 143 илјади евра од градската каса, а уредите треба да се најдат на покривите на ...

повеќе »
Scroll To Top