Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1194)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Куќарка на дрво која ги исполнува соништата на децата

Куќарка на дрво која ги исполнува соништата на децата

Проектот на британското студио Blue Forest  претставува реализација на детската имагинација – куќарка на дрво од бајките. Проектот наречен Quiet Treehouse е претставен на британската изложба Ideal Home Show, по што ќе бидe дониран на детската болница Chestnut Tree House ...

повеќе »

Адингколор – внатрешна бела боја

Адингколор – внатрешна бела боја

Пролетта е одличен период  за реновирање и молерисување на вашиот дом и канцеларии. Одберете висококвалитетна внатрешна бела дисперзна боја. Адингколор се применува за завршна обработка на внатрешни ѕидни и плафонски површини. Едноставно се тонира во боја и нијанси по избор. ...

повеќе »

Кејот кај објектите на државните институции ќе стане шеталиште

Кејот кај објектите на државните институции ќе стане шеталиште

Кејот на реката Вардар, кај објектите на државните институции, конечно заличи на шеталиште. Деновиве со багери и камиони се чисти ѓубрето и се собира земјата, што беше ископана за изградба на објектите на МНР, Уставниот суд, Агенцијата за електронски комуникации ...

повеќе »

Презентација на француска патувачка библиотека во Скопје

Презентација на француска патувачка библиотека во Скопје

Денеска во организација на проектниот простор Прес ту Егзит во Автономно културниот социјален центар (АКСЦ), се случува целодневен настан на кој се претставува проект на колективот Zines of  the zone од Франција, а кој претставува патувачка библиотека составена од фотозини, ...

повеќе »

Македонија прва во регионот го изработи Третиот план за климатски промени

Македонија прва во регионот го изработи Третиот план за климатски промени

Македонија го изработи Третиот национален план за климатски промени со што стана првата земја во регионот што има изработено трет ваков документ. Во него се содржани препораки и мерки за адаптација кон климатските промени и обезбедување на зелен развој на локално, државно и ...

повеќе »

Реал Мадрид гради вештачки остров за една милијарда долари

Реал Мадрид гради вештачки остров за една милијарда долари

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид ќе потроши една милијарда долари за да се изгради луксузен остров во Обединетите Арапски Емирати, кој ќе вклучува луксузен хотел, пристаниште и забавен парк. Менаџерите ги откриле плановите за „Островот на Реал Мадрид“, во кој ќе ...

повеќе »

Алкалоид ги доби сите „А“ – интегрирани еколошки дозволи

Алкалоид ги доби сите „А“ – интегрирани еколошки дозволи

Компанијата Алкалоид АД – Скопје ги доби сите интегрирани еколошки дозволи - А за усогласување со оперативниот план. Новодобиените А-дозволи за усогласување со оперативниот план се однесуваат на Алкалоид АД – ПЦ Програма Хемија и за Алкалоид АД – ПЦ Фармација, ...

повеќе »

„Кингспан“ – пат кон високи перформанси и ефикасни објекти

„Кингспан“ – пат кон високи перформанси и ефикасни објекти

Денес во хотелот Queens во катната гаража „Зебра“ во Капиштец, Скопје, се одржа презентација на производствената програма на „Кингспан“. Темата на одличната и ефектна презентација беше новата генерација на светскиот водечки снабдувач на изолациони сендвич панели и на производи и ...

повеќе »

Голема ретроспектива на Битесних во Виена

Голема ретроспектива на Битесних во Виена

Во виенската Куќа на уметноста е поставена обемна ретроспектива на познатиот австриски фотограф Андреас Х. Битесних (1964) кој оваа година го слави 50-тиот роденден и 25 години фотографско творештво. Тој во светот на фотографијата и визуелната уметност воопшто, предизвика меѓународно ...

повеќе »
Scroll To Top