Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1191)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Прицкеровата награда за 2014 за Шигеро Бан

Прицкеровата награда за 2014 за Шигеро Бан

Архитектот на зданија од картон и хартија, јапонецот Шигеро Бан, ја доби престижната Прицкерова награда за архитектура за 2014 година. Негов омилен материјал се цевките од картон. Жирито ја нагласи работата на Бан во различни региони, настрадани од природни непогоди, ...

повеќе »

Mебел за љубителите на минимализмот

Mебел за љубителите на минимализмот

Зад популарниот дански брендиран мебел Normann Copenhagen стојат двајца дизајнери – Jan Andersen и Poul Madsen. Од своето основање на компанијата ова динамично партнерство се наметнува на пазарот за модерен дизајн и беспрекорна изработка, но, исто така, и со релативните ...

повеќе »

Сушата ги испразни албанските акумулации

Сушата ги испразни албанските акумулации

Хидролошката ситуација во Албанија е оценeта како алармантна, поради недостигот на врнежи од дожд во овој период од годината, како и сушниот зимски период кој мина без снегови, јави дописникот на МИА. Според податоците од Албанската електроенергетска корпорација (КЕШ), видно ...

повеќе »

Утре започнува 40. јубилејно издание на Саемот за мебел 2014

Утре започнува 40. јубилејно издание на Саемот за мебел 2014

Вкупно 430 брендови и 180 излагачи од Македонија и странство ќе се претстават на 40. јубилејно издание на Саемот за мебел 2014, што започнува утре и ќе трае до недела на Скопски саем. Покрај домашните, ќе има и компании од ...

повеќе »

Студенти ќе изработуваат бизнис планови за енергетска ефикасност

Студенти ќе изработуваат бизнис планови за енергетска ефикасност

Студентите на економските и техничките факултети од денеска до крајот на месецов може да се пријавуваат на конкурсот за изработка на најдобар бизнис план за енергетска ефикасност што е објавен на веб-странцата www.energetskaazbuka.mk. Пријавувањето за учество на натпреварот, кој е дел од активностите во рамките на Програмата ...

повеќе »

Галерија Serpentine „трансформирана“ во парфем

Галерија Serpentine „трансформирана“ во парфем

Лондонската галерија Serpentine го прослави своето ширење со лансирање на парфем заедно со брендот Comme des Garçons. Во градините на Кенсингтон отворен е нов павилјон на галеријата Serpentine Sackler, проект на Заха Хадид. Настанот послужи како повод за лансирање на ...

повеќе »

Изложба „Париз те сакам“ во Чифте амам

Изложба „Париз те сакам“ во Чифте амам

Во Националната галерија на Македонија, објект Чифте амам, денес во 13 часот ќе се отвори изложбата „Париз, те сакам“. Изложбата „Париз те сакам“ во репрезентативниот простор на Чифте амам е организирана по повод Светскиот ден на франкофонијата. На изложбата се ...

повеќе »

Пронајдена сликата „Дете со меур“ од Рембрант

Пронајдена сликата „Дете со меур“ од Рембрант

Сликата „Дете со меур“ од славниот уметник Рембрант ван Рејн (1606-1669), украдена во 1999 година од француски музеј,  неодамна е пронајдена, откако две лица се обиделе да ја препродадат, јавија француските медиуми. Инаку овој холандски сликар е најпопуларен меѓу крадците. ...

повеќе »

Еколошка акција „Пријатели на природата“

Еколошка акција „Пријатели на природата“

Општината Бутел и Заводот за рехабилитација на деца и младинци, по повод Денот на пролетта организираат еколошка акција насловена „Пријатели на природата“. Акцијата има цел преку дополнителни активности да им помогне на децата и на младинците од заводот со умерени ...

повеќе »
Scroll To Top