Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1168)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Модерна куќа на Тери Браун

Модерна куќа на Тери Браун

Оваа куќа се наоѓа на една височинка покрај морскиот брег, па така поради морската клима во опкружувањето куќата е речиси транспарентна од двете подолжни страни. Поставувајќи еден голем базен од предната подолжна страна и еден помал базен од задната, оваа ...

повеќе »

Интелигентен систем за јавно осветлување

Интелигентен систем за јавно осветлување

Со модернизирање на патната инфрастуктура во РМ и изградба на новите автопатишта, се наметнува потребата од побезбедни и поквалитени услови за сообраќај. Еден од најбитните фактори за безбедност во сообраќајот се добро осветлени улици и патишта. Овој фактор во голема ...

повеќе »

Акварел на Хитлер продаден за 100.000 евра

Акварел на Хитлер продаден за 100.000 евра

Четиринаесет акварели и цртежи кои му се припишуваат на нацистичкиот германски водач Адолф Хитлер се продадени во саботата на наддавање во организација на аукциската куќа Weidler. Највисоката сума ја постигнал акварелот на замокот Нојшванштајн во Баварија, кој е купен за ...

повеќе »

Архитектот Драган Крстевски со свој говор на TEDx во Лондон

Архитектот Драган Крстевски со свој говор на TEDx во Лондон

Нашиот млад архитект Драган Крстевски, кој моментално живее и работи во Лондон за фирмата Make Architects, успешно се претстави со сопствен говор на конференцијата TEDx во Лондон. Крстевски во својот говор „Rewinding Architecture“ направи споредба помеѓу архитектурата во неговиот роден ...

повеќе »

Луна паркот во Скопје со нов изглед

Луна паркот во Скопје со нов изглед

По објавениот конкурс за идејно решение за Луна парк во Скопје минатата година, конечно е објавен победничкиот проект што го изработија архитектите Климент Патчев, Филип Конески, Борис Јурмовски, Марјан Димиќ и Борко Георгиев. Проектантите на Луна паркот ќе добијат награда ...

повеќе »

Поддршка на Фондацијата на Ванчо Чифлиганец и Адора Инженеринг за талентираните студенти

Поддршка на Фондацијата на Ванчо Чифлиганец и Адора Инженеринг за талентираните студенти

Десетмина најталентирани и најуспешни студенти со висок просек на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, од факултетите за градежништво, архитектура, геодезија, економија, медицина, фармација, Филолошкиот и Филозофскиот факултет, добија стипендии за доедукација на првата сертифицирана академија „Адора инженеринг“, каде ...

повеќе »

Уникатна спална соба со пријатен амбиент

Уникатна спална соба со пријатен амбиент

Спалните соби претставуваат еден од најважните простори во еден дом. Просторот во кој се опуштаме, одмараме и релаксираме, секогаш мора да ни дава огромна доза на комодитет. Токму поради ова, дизајнерите даваат голема важност на овие простории. Оваа спална соба ...

повеќе »

Реакција од Градот Скопје по повод сечењето дрвја во Паркот на новинарите

Реакција од Градот Скопје по повод сечењето дрвја во Паркот на новинарите

„Сакаме да ја информираме јавноста дека во текот на изминативе денови, по поројните дождови, на повеќе локации во Скопје се скршија поголем број гранки од дрвјата коишто предизвикаа голема материјална штета – оштетени беа поголем број моторни возила и објекти. ...

повеќе »

Општина Центар со камионет за собирање отпад и шут на повик

Општина Центар со камионет за собирање отпад и шут на повик

Општина Центар набави нов камионет. Од него, освен задоволување на потребите на општината, полза ќе имаат и граѓаните, кои ќе можат да се ослободат од кабастиот отпад и шутот, известуваат од општината. Се што треба да направат е да испратат ...

повеќе »
Scroll To Top