Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1162)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Tikkurila ве инспирира да го обоите вашиот живот

Tikkurila ве инспирира да го обоите вашиот живот

Неодамна во Скопје се отвори најголемиот центар на финската фирма Tikkurila, која нуди широка палета на производи кои служат за површинска заштита и декорација во зависност од намерата на потрошувачите и професионалците. Зад употребата на производите на Tikkurila стои еколошко ...

повеќе »

Нова лед светилка која трае дури 37 години

Нова лед светилка која трае дури 37 години

Компанијата „Dyson“ дизајнираше лед светилка која, претпоставуваат, може да биде функционална дури 37 години благодарение на новата технологија за ладење. Тие сметаат дека она што предизвикува сијалиците да престанат да работат е топлината, односно дека останатите лед сијалици не се ...

повеќе »

Норман Фостер добитник на наградата за архитектура „Louis Kahn Memorial Award”

Норман Фостер добитник на наградата за архитектура „Louis Kahn Memorial Award”

Познатиот архитект Норман Фостер е добитник на престижната награда за архитектура „Louis Kahn Memorial Award“. Оваа награда за првпат е доделена во 1983 година во чест на еден од најзначајните и највлијателните архитекти во светот, Луис Кан. По добивањето на ...

повеќе »

Второ издание на „Паратисима Скопје 2015“

Второ издание на „Паратисима Скопје 2015“

Од 12 до 14 јули, во Младинскиот културен центар во Скопје, ќе се одржи второто издание на „Паратисима Скопје“ – Интернационалниот саем на уметност посветен на поддршка и промоција на културата, уметноста и креативните индустрии. Покрај главната уметничка поставка во ...

повеќе »

Изложба „Париз – Скопје: приказна за меѓународна донација“ во МСУ

Изложба „Париз – Скопје: приказна за меѓународна донација“ во МСУ

Во Музејот на современа уметност, во 20.30 часот ќе биде отворена изложбата „Париз – Скопје: приказна за меѓународна донација“ со француски дела во рамките на постојаната колекција во Музејот, меѓу кои и делото од основачот на кубизмот Пабло Пикасо. Автор ...

повеќе »

На продажба замок од бајките во Њујорк

На продажба замок од бајките во Њујорк

Еве шанса што се случува само еднаш во животот: продажба на еден фасцинантен замок изграден од камен во 1890 год. Убавиот старомоден замок е ставен на продажба по цена од седум милиони евра, што е многу погодно кога ќе се ...

повеќе »

Еколошка револуција на 21 век

Еколошка револуција на 21 век

Од почетокот на овој век, сè почесто се појавуваат футуристички проекти, мини вертикални зелени градови како излезени од научно-фантастични филмови, со нови решенија, нови технологии и материјали, кои укажуваат на зелената иднина на архитектурата. Самоодржливи објекти кои користат природни извори ...

повеќе »

Напуштена куќа претворена во цветна оаза

Напуштена куќа претворена во цветна оаза

Во октомври месец оваа година, во Детроид треба да пристигнат голем број цвеќарници за да ја завршат уникатната инсталација започната од Lisa Waud, наречена „Flower House“. Имено, станува збор за напуштена куќа во која Lisa Waud видела предизвик да го ...

повеќе »

Визуелен контраст во ентериерот на хотелска соба

Визуелен контраст во ентериерот на хотелска соба

Киевскиот дизајнер Павел Ветров дизанираше хотелска соба која визуелно ја подели на два дела користејќи само боја. Двете страни на собата дефинираат различни стилови и различни композиции. На едната страна на ѕидот доминираат боите – графики, графити и колажи, додека ...

повеќе »
Scroll To Top