Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1164)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Метеоролошките услови неповолни за расчистување на воздухот

Метеоролошките услови неповолни за расчистување на воздухот

Метеоролошките услови во Скопје до крајот на неделата ќе останат неповолни за да имаат влијание врз подобрување на квалитетот на амбиенталниот воздух, кој последните денови е многу загаден. Од Управата за хидрометеролошки работи велат дека до крајот на неделата Македонија ќе остане пов влијание на ...

повеќе »

Шведска куќа покрај море

Шведска куќа покрај море

Шведската дизајнерка на ентериери Marie Olsson Nylander е авторка на оваа прекрасна куќа во која се опушта и ужива во мирот на семејниот живот. Куќата се наоѓа во малото шведско место Арилд . Ова прекрасно здание било изградено во 1970 ...

повеќе »

Минималистичко и комплексно уметничко дело

Минималистичко и комплексно уметничко дело

Јапонскиот архитект Тадао Андо го дизајнираше столот Dream во чест на познатиот дански дизајнер и мајстор Ханс Ј. Вегнер. Овој стол е сосема безвременски. Тој е функционален и исклучително удобен стол, но и минималистичко и комплексно уметничко дело. Направен од ...

повеќе »

Станот на Френк Синатра со поглед на „Ист ривер“

Станот на Френк Синатра со поглед на „Ист ривер“

Славниот пејач и актер Френк Синатра во периодот меѓу 1961 и 1972 година со неговата тогашна сопруга, актерката Миа Фароу, живееле во Њујорк во двоспратен пентхаус од 278 квадратни метри. Потоа, Синатра го продаде станот на својот стоматолог, кој во ...

повеќе »

Цементарница Усје доби пречистителна станица за атмосферски води

Цементарница Усје доби пречистителна станица за атмосферски води

Цементарница Усје АД Скопје денеска ја пушти во употреба пречистителната станица за атмосферски води, прва од ваков вид во Република Македонија. Инвестицијата вредна над половина милион евра е завршна фаза од активностите за имплементирање на Оперативниот план за усогласување на ...

повеќе »

Бакарна када

Бакарна када

Бакарот е интересен материјал, кој може да се користи за славини и декоративни елементи во купатилата. Исто така, овој материјал како избор со својот специфичен изглед и структура може да биде идеален и за дизајнирање на останатите простории во еден ...

повеќе »

Празнично украсeна маса

Празнично украсeна маса

Како се приближуваат новогодишните празници, така вашата маса станува главно место за собирање во домот… Многу семејни вечери и средби со пријателите се очекуваат во овој период од годината. Затоа е нормално да почнеме да се прашуваме и да размислуваме ...

повеќе »

CUTTERI, MUTE, PÖYTÄ13 и TUOLI13 од JUHO PYKÄLÄINEN

CUTTERI, MUTE, PÖYTÄ13 и TUOLI13 од JUHO PYKÄLÄINEN

„Дизајн инспириран од нордиската природа и начин на живот. Ова хоби стана пасија за мене последниве години. Се трудам да го искористам слободното време за цртање и изработка на овие дизајни.“ – Juho Pykäläinen.  

повеќе »

Луксузна „колиба“

Луксузна „колиба“

На ридот на ексклузивната област Deer Crest, Јута, САД, сместено е одморалиште од сонот Resort West Ski. На почетокот идејата за изградба била скијачка колиба, но како времето одминувало таа прераснала во проект за креирање на планинска резиденција која опфаќа ...

повеќе »
Scroll To Top