Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1157)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Градина и куќа за живеење во шумски предел

Градина и куќа за живеење во шумски предел

Лоциран во шумски предел во Финска, малиот дом дизајниран од дизајнерот на енетериери Linda Bergroth и архитектот Ville Hara претставува комбинација од покриена градина и куќа за живеење. Зелената барака може да се користи за одгледување различни растенија, цвеќиња, чување ...

повеќе »

Парк и пешачки мост кои функционираат како соларен колектор

Парк и пешачки мост кои функционираат како соларен колектор

Холандската фирма Benthem Crouwel Architects проектираше поткренат парк и пешачки мост во холандскиот град Hertogenbosch, што треба да ги поврзе стариот и новиот центар на градот. Проектот наречен Paleisbrug овозможува прекрасни погледи кон местото Gement, еден од најуникатните урбани простори ...

повеќе »

Новата транспортна станица на Менхетен, дело на Калатрава

Новата транспортна станица на Менхетен, дело на Калатрава

Транспортната станица кај Светскиот трговски центар во Њујорк, која оригинално е позната како The World Trade Center Transportation Hub, е комплекс кој го спроведуваaт градските власти на Њујорк и Њу Џерси со цел замена на старата станица. Новиот Хаб или ...

повеќе »

Ентони Кидис ја продава својата вила за 4,3 милиони долари

Ентони Кидис ја продава својата вила за 4,3 милиони долари

Фронтменот на „Ред Хот Чили Пејперс“ Ентони Кидис, ја продава својата вила на „Сансет Стрип“ во Холивуд Хилс  за 4,3 милиони долари. Изградена во 1940 година, оваа вила во европски стил е една од ретките резиденции од овој тип во ...

повеќе »

Реконструкција на железничката станица во Битола

Реконструкција на железничката станица во Битола

Ќе се реконструира железничката станица во Битола, во рамките на проектот на Министерството за транспорт и врски за реконструкција и надградба на 10 железнички станици на Коридорот 10 и кракот 10 Д на овој коридор. Проектот е вреден 2,2 милиони ...

повеќе »

Изложба на Мона Хатум во Центар Помпиду

Изложба на Мона Хатум во Центар Помпиду

Вчера во Центарот Помпиду во Париз, отворена е самостојна изложба на една од највлијателните уметници во втората половина на 20 век па до денес, Мона Хатум. На изложбата се поставени над 100 дела од доцните 1970-ти до денес. Сеопфатниот избор ...

повеќе »

Се продава приватно земјиште во Австралија големо колку Англија

Се продава приватно земјиште во Австралија големо колку Англија

Најголемото приватно земјиште на светот, големо колку цела Англија, кое се наоѓа во Австралија, е на продажба по цена од 325 милиони долари. Меѓутоа, на земјиштето што се простира на 23.000 квадратни километри, работат само 150 луѓе кои ја чуваат ...

повеќе »

Дивата депонија во Тетово: Предлог решение има, ама е заборавено!?

Дивата депонија во Тетово: Предлог решение има, ама е заборавено!?

Со оглед на тоа што во јавноста е познато дека долгогодишниот проблем со дивата депонија во Тетово, која претставуваше еден од најголемите загадувачи на градот и неговиот воздух, е решен, се одлучивме да спроведеме едно истражување во врска со овој ...

повеќе »

Четири најдобри висококатници за 2015 година

Четири најдобри висококатници за 2015 година

Интернационалната организација којашто се фокусира на урбаното планирање, дизајнот и конструктивните елементи на висококатниците наречена The Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) објави листа на најдобрите четири висококатници во светот за 2015 година, а се очекува оваа година ...

повеќе »
Scroll To Top