Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1158)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Транспарентен дом за уживање во природа

Транспарентен дом за уживање во природа

Компанијата BubbleTree создаде транспарентна, сферна куќа која е поставена во природна околина и може да овозможи поглед на природата за 360 степени. Производот до сега е претставен во Америка и Австралија. Материјалите употребени за изработка на овој производ се еколошки ...

повеќе »

Либескинд со нов проект за кули во Рим

Либескинд со нов проект за кули во Рим

Познатиот архитект Даниел Либескинд го објави својот проект за трите кули поставени на местот на поранешниот хиподром во Рим. Трите објекти се дел од големиот мастер план на градот кој вклучува фудбалски стадион, спортски сали, канцеларии, продавници, ресторани и киносали. ...

повеќе »

Преку гасификација и инвестиции во енергетските извори до помала потрошувачка на струја

Преку гасификација и инвестиции во енергетските извори до помала потрошувачка на струја

Домаќинствата во Македонија трошат повеќе од 44 отсто од вкупно потрошената електрична енергија во земјава, од кои најголем дел за греење. Наш фокус ќе биде да најдеме алтернативи и да ја намалиме потрошувачката на електрична енергија за греење преку гасификација ...

повеќе »

Затворање на термоелектраните во ЈИЕ и замена со обновливи извори на енергија

Затворање на термоелектраните во ЈИЕ и замена со обновливи извори на енергија

Енергетскиот модел на проектот СЕЕ СЕП покажува дека за регионот на Југоисточна Европа поисплатливо е да се применат климатските политики на ЕУ за 2050 г. отколку да продолжи со градење термоелектрани. Според енергетскиот модел за седум земји од регионот на ...

повеќе »

Минималистички бел апартман во Менхетен

Минималистички бел апартман во Менхетен

Историската зграда Flatiron се наоѓа во Менхетен, Њујорк. Изградена во 1902 година, во оваа необична градба постои посебно убав апартман со смирувачки дизајн на ентериерот. Целиот стан е многу светол и воздушест, со нијанси на бела и сива боја. Станбениот простор ...

повеќе »

Жерновски: Бензинска пумпа во новиот ДУП Дебар Mаало нема да има

Жерновски: Бензинска пумпа во новиот ДУП Дебар Mаало нема да има

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, по средбата со жителите кај пaзарчето Буњаковец во Дебар Mаало, соопшти дека бензинска пумпа во новиот ДУП Дебар Mаало нема да има. „На вчерашната средба жителите кои се непосредно до пазарот Буњаковец се согласија ...

повеќе »

Првиот 3д принт на мост во Амстердам

Првиот 3д принт на мост во Амстердам

Холандската компанија MX3D во соработка со Joris Laarman Lab, Heijmans и компанијата Autodesk, го создадоа првиот 3Д принт на мост во Амстердам, во градот низ чиишто улици има огромен број канали на кои се поставени над 1.200 мостови, коишто датираат ...

повеќе »

Стари трупци трансформирани во модерни ламби

Стари трупци трансформирани во модерни ламби

Дизајнерот на мебел Duncan Meerding ги трансформира старите трупци од дрво во модерни ламби, кои може да бидат дел од ентериерите или пак да се постават во дворот. Тој на самото дрво поставува пукнатини од каде се овозможува осветлувањето со ...

повеќе »

„Макстил“ ги заврши активностите за еколошка дозвола

„Макстил“ ги заврши активностите за еколошка дозвола

„Макстил“ ги заврши активностите за еколошката дозвола. Компанијата целата постапка  ја чини 22 милиони евра. Од Фабриката велат дека во моментов имаат намален број на нарачки. Очекуваат дека исполнувањето на оперативниот дел од договорот ќе им помогне да ги намалат трошоците ...

повеќе »
Scroll To Top