Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1159)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Буржоаски куќи кои пропаѓаат

Буржоаски куќи кои пропаѓаат

Напуштените места секогаш претставуваат место за неисцрпна инспирација за многу уметници. Дали се работи за сликари, фотографи, режисери или пак станува збор за обични луѓе кои само ги интересираат ваквите места, секој од нив е фасциниран на свој начин од ...

повеќе »

Изложба на Али Синани во Музејот на град Скопје

Изложба на Али Синани во Музејот на град Скопје

Во Музејот на град Скопје, вечер ќе биде отворена изложбата „Траги“ на Али Синани, на која ќе се претстави со 40-ина дела работени последните пет години. Синани припаѓа на школата на орфистите и во неговите слики боите и формите се ...

повеќе »

Пуштен е во употреба вториот дел на паркот „Македонија“

Пуштен е во употреба вториот дел на паркот „Македонија“

Уреден е вториот дел од паркот „Македонија“, покрај булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“,  спроти поранешната фабрика „Алумина“. – Овој парк е со површина од 32 илјади метри квадратни и претставува продолжение на првиот дел од паркот „Македонија“, – рече денеска скопскиот градоначалник Коце Трајановски. ...

повеќе »

Се продава вилата на Кетрин Хепберн

Се продава вилата на Кетрин Хепберн

Легендарната актерка Кетрин Хепберн која почина во 2003 година, поседува фантастичен имот на брег во Конектикат, кој сега е ставен на продажба. Сите љубители на луксузен живот со длабоки џебови, сигурно ќе бидат воодушевени со оваа понуда. На овој имот ...

повеќе »

Реконструкција на јавното осветлување во Кочани

Реконструкција на јавното осветлување во Кочани

Општина Кочани денеска потпиша договорот со компанијата „Минелшредер“ од Белград, Република Србија за замена на  јавното осветлување во Кочани и населбата Оризари. Договорот го потпишаа градоначалникот на Кочани Ратко Димитровски и генералниот директор на компанијата „Минелшредер“  Братислав Вучковиќ. -Овој договор ...

повеќе »

Минималистички скандинавски апартман

Минималистички скандинавски апартман

Скандинавското студио Image Box Studios создаде совршен минималистички ентериер на апартман во Стокхолм. Бело обоено дрво и рустичните елементи создаваат модерен, удобен и топол дом. Белите нијанси кои преовладуваат во просторот се надополнети со светли жолти и сини бои, како ...

повеќе »

„Мис ван дер Рое 2015“ за филхармонијата „Szczecin“ како симбол на градската транзициона природа

„Мис ван дер Рое 2015“ за филхармонијата „Szczecin“ како симбол на градската транзициона природа

Наградата за современа архитектура „Мис ван дер Рое 2015“ ја доби архитектонското студио „Barozzi/Veiga“ за нивниот проект за филхармониска сала „Szczecin“ со локација во градот Шчечин, Полска. Официјалното доделување на наградата се одржа во павилјонот на Мис ван дер Рое ...

повеќе »

Привремена канцеларија поставена во лондонски парк

Привремена канцеларија поставена во лондонски парк

Лондонската фирма Tate Harmer заедно со дизајнерите Natalie Jeremijenko, Shuster + Moseley и фирмата Gensler, дизајнираа привремена канцеларија со локација во близина на лондонскиот парк Hoxton Square. Инсталацијата што функционира како канцеларија, наречена TREExOFFICE, е целосно изработена од пресувана хартија ...

повеќе »

Кировска и Сотировска Богдановска добитници на награда на FLUX Gallery

Кировска и Сотировска Богдановска добитници на награда на FLUX Gallery

На крајот на второто издание на интернационалниот саем за современа уметност „Паратисима Скопје 2015“, беа објавени овогодинешните наградени учесници. Наградите беа поделени во неколку категории, а за специјалната награда од FLUX Gallery беа селектирани уметниците Маја Кировска и Марија Сотировска ...

повеќе »
Scroll To Top