Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1139)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Домот на еден од најкреативните дизајнери на денешнината

Домот на еден од најкреативните дизајнери на денешнината

Карим Рашид е еден од најпознатите креативни дизајнери на нашата генерација. Неговиот специфичен стил е познат речиси во целиот свет. Карим е архитект, дизајнер на ентериери, писател и продукт дизајнер, кој исто така, работел во сите аспекти на дизајнот, од ...

повеќе »

Во Кисела Вода реконструкција на оштетените тротоари

Во Кисела Вода реконструкција на оштетените тротоари

Во општина Кисела Вода во тек е акција за реконструкција на тротоарите на сервисните улици. Екипи на фирмата „Пелагонија А.Д. Гостивар“, која го доби тендерот за изградба и реконструкција на патеки, тротоари, скверови, паркинзи и улици со павер-елементи, во моментов ...

повеќе »

Хотел со фасцинантен поглед на Босфор

Хотел со фасцинантен поглед на Босфор

Креативниот директор на синџирот на хотели Yoo, познат по своите интересни дизајнерски решенија на ентериерот, го претстави новиот проект – хотелот Yoo2 во центарот на Истанбул. Хотелот се наоѓа на плоштадот „Таксим“,  има 59 соби и апартмани од кои се ...

повеќе »

Градска марина во Охрид?

Градска марина во Охрид?

Долго најавуваната изградба на градска марина најверојатно конечно ќе се реализира. Градоначалникот Никола Бакрачески ги разреши сите дилеми околу тоа дали има или нема пари за нејзина изградба. „За марината или за реконструкција на пристаништето што сакаме да ја изведеме ...

повеќе »

Конаците на Трескавец ќе се обновуваат во фази

Конаците на Трескавец ќе се обновуваат во фази

Денеска се наврши една година од катастрофалниот пожар во манастирскиот комплекс „Успение на пресвета Богородица“ – Трескавец кај Прилеп, кога во попладневните часови до темел изгореа манастирските конаци. На денешната прес-конференција во локалната самоуправа беше соопштено дека комплексот ќе се ...

повеќе »

Руси и Срби најмногу купуваат имоти во Црна Гора

Руси и Срби најмногу купуваат имоти во Црна Гора

Најмногу недвижни имоти во Црна Гора минатата година купиле државјани на Русија и на Србија, соопшти црногорскиот претседател Филип Вујановиќ. - Во 2013 година над 570 Руси вложиле пари за купување имоти, како и 420 Срби, а останатите купувачи се од ...

повеќе »

Нов обид за скијачки центар на Водно

Нов обид за скијачки центар на Водно

По завршувањето на подготвителните активности од страна на Градот Скопје, државната компанија „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) повтроно објави тендер за пронаоѓање приватен инвеститор што ќе ги гради четирите ски – патеки со должина од 3.850 метри, трите ски – лифта ...

повеќе »

Отворање на „Зимскиот салон“ на ДЛУМ

Отворање на „Зимскиот салон“ на ДЛУМ

Јубилејниот 15. „Зимски салон“ на Друштвото на ликовните уметници на Македонија ќе биде отворен утре (среда), во 20 часот, во НУ Националната галерија на Македонија, во просторот на „Мала станица“. Селектор на делата за изложбата е историчарот на уметноста Емил ...

повеќе »

Луксуз кој совршено го подобрува пиењето кафе

Луксуз кој совршено го подобрува пиењето кафе

Уморни од тоа своето омилено кафе да го пијат од чаша која не само што не е дизајнирана според нивната желба, туку и го „расипува“ вкусот на кафе, Andreas Bös и Jonathan Strauss го креирале DEVIEHL. Осумнаесет месеци на инженеринг ...

повеќе »
Scroll To Top