Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1141)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Започна третата фаза од реконструкцијата на булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“

Започна третата фаза од реконструкцијата на булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“

Во наредниве шест месеци ќе се проширува булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ од раскрсницата со булеварот „8 Септември“ до улицата „Московска“ во должина од 1.600 метри. Градот за оваа трета фаза од проширувањето и реконструкцијата на сообраќајницата ќе одвои 81 милион ...

повеќе »

Нова кредитна линија од ЕБОР за енергетска ефикасност

Нова кредитна линија од ЕБОР за енергетска ефикасност

Македонските приватни субјекти, јавни институции и општини може да аплицираат за новата кредитна линија во износ од 75 милиони евра во рамки на регионалната Програма за енергетска ефикасност за Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој. Регионалната Програма ...

повеќе »

Зграда која го оживеа градот Крк

Зграда која го оживеа градот Крк

Градот Крк е една од најстарите урбани населби во Хрватска, некои веруваат дека и Хомер знаел за Крк бидејќи во својот еп го споменува зборот Koureto, а според одредени историчари овој збор го означувал токму островот Крк. Ако некој од ...

повеќе »

Ретроспектива на еден од најголемите фотографи на 20 век во Париз

Ретроспектива на еден од најголемите фотографи на 20 век во Париз

Во Centre Pompidou, музејот на модерна уметност во Париз, на 12 февруари се отвора изложба на еден од најголемите фотографи на дваесеттиот век – Анри Картие-Бресон. „Нема да видите само еден Картие-Бресон, туку нив повеќе, четири или пет“, изјави главниот ...

повеќе »

Се гради нов сквер во Кисела Вода

Се гради нов сквер во Кисела Вода

Во близина на економско-правното училиште „Васил Антевски – Дрен“ во Kисела Вода се гради нов сквер, а по барање на граѓаните од оваа општина. Од Општина Kисела Вода информираат дека тој ќе се протега на површина од 400 квадратни метри, ...

повеќе »

Општина Центар го презема државното земјиште на своја територија

Општина Центар го презема државното земјиште на своја територија

Со 22 гласа „За“ советниците во општина Центар едногласно ја усвоија Предлог-програмата за работа во областа на располагањето со градежно земјиште во сопственост на Македонија на подрачјето на општина Центар-Скопје за 2014 година. Програмата и овозможува на општината да го ...

повеќе »

Проектот „Панорамско тркало“ треба да заврши во 2019

Проектот „Панорамско тркало“ треба да заврши во 2019

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје за инвестиции оваа година ќе одвои повеќе од 6,5 милиони евра. Над 12 милиони евра ќе го чини ЈСП Скопје, проектот „Панорамско тркало“. Оваа година со Инвестиционата програма, за проектот се предвидени близу 976 илјади евра, ...

повеќе »

Вила во Дубровник која ве остава без здив

Вила во Дубровник која ве остава без здив

На атрактивна локација во Дубровник сместена е впечатлива и современа вила V2, за чија реализација е заслужно познатото и наградувано хрватско архитектонско студио 3LHD. Како парцелата се наоѓа во близина на морето, станарите на вилата, која се протега на 399 ...

повеќе »

Почнува проектот за гасификација во скопскиот регион

Почнува проектот за гасификација во скопскиот регион

Стартува проектот за гасификација на скопскиот регион со кој ќе бидат опфатени 17 општини. Инвестицијата од околу 100 милиони евра ќе се реализира во период од пет години, по принципот на јавно-приватно партнерство, а дел од дистрибутивната мрежа ќе биде ...

повеќе »
Scroll To Top