Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1142)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Втора студентска конференција „Енергетска ефикасност и одржлив развој“

Втора студентска конференција „Енергетска ефикасност и одржлив развој“

Од 25 до 27 април годинава, во Скопје, по втор пат ќе се одржи студентска конференција на тема „Енергетска ефикасност и одржлив развој“. Конференцијата е организирана под покровителство на Факултетот за електротехника и информациски технологии-Скопје (ФЕИТ), во соработка со ИЕЕЕ ...

повеќе »

Промовирана лаборатотија за испитување топлотна и звучна изолација на градежни материјали

Промовирана лаборатотија за испитување топлотна и звучна изолација на градежни материјали

Градежниот факултет во Скопје доби лабораторија за испитување топлотна и звучна изолација на градежни материјали, во која Владата на РМ вложи околу 300.000 евра. Во тек е постапка за нејзина акредитација која се очекува да заврши до крајот на годинава, ...

повеќе »

Македонската железница со нови товарни вагони

Македонската железница со нови товарни вагони

Железницата до крајот на јули годинава ќе ги добие првите 75 нови товарни вагони, најави денеска премиерот Никола Груевски. „Владата преку проект на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) нарача два типа на вагони. Првите се 150 товарни вагони ...

повеќе »

Меѓународен конкурс за Уметничка галерија на АЛУ во Загреб

Меѓународен конкурс за Уметничка галерија на АЛУ во Загреб

Универзитетот во Загреб во соработка со Здружението на хрватските архитекти (UHA), распиша меѓународен отворен конкурс за изработка на архитектонско-урбанистичко решение за Уметничка галерија на Академијата за ликовни уметности во Загреб (ALUARTFORUM). Право на учество во својство на автори имаат сите ...

повеќе »

Годишна графичка изложба на ДЛУМ

Годишна графичка изложба на ДЛУМ

Друштвото на ликовните уметници на Македонија вечер во галерискиот простор во Домот на Армијата ќе ја отвори 31. изложба „ДЛУМ Графика“, а  Уметничкиот совет на ДЛУМ ќе ја додели наградата за најуспешно дело. Годинава на изложбата ќе учествуваат 16 уметници, ...

повеќе »

„Училиште за нас“

„Училиште за нас“

Во Музејот на град Скопје, во организација на општината Центар и градоначалникот Андреј Жерновски, во среда (29.01.2014) ќе биде отворена архитектонска изложба насловена „Училиште за нас“. Изложбата е резултат по Конкурсот за идејно решение за основно училиште во населбата Капиштец.

повеќе »

Заха Хадид дизајнира нова куќа за проектот Ronald McDonald House

Заха Хадид дизајнира нова куќа за проектот Ronald McDonald House

Единаесет меѓународни и реновирани архитектонски студија учествувале во добротворниот проект на компанијата „Мекдоналдс“ за изработка на дизајн за нова куќа (Ronald McDonald House) во Хамбург. Инаку, куќите на „Роналд Мекдоналд“ се дел од проект, кој е активен во целиот свет, ...

повеќе »

Се работи на проект за пречистителна станица во Трпејца

Се работи на проект за пречистителна станица во Трпејца

По повод потпишувањето на договорот со „ГИЗ РЕД“ Програмата и Швајцарската агенција за развој и соработка за финансирање на четири регионални проекти, Центарот за развој на Југозападниот плански регион ќе организира прес конференција во хотелот „Милениум Палас“ во Охрид. Станува ...

повеќе »

Живот во облаци

Живот во облаци

Архитектот Rafael Viñoly е дизајнерот на облакодер кој треба да биде највисока станбена зграда во западната хемисфера. Неговата изградба започна минатата година а според плановите треба да биде завршена до 2015 година. Дизајнерката на ентериерот Deborah Berke, инспирирана од можностите ...

повеќе »
Scroll To Top