Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1128)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Добар рецепт за весел ентериер!

Добар рецепт за весел ентериер!

Сопствениците на овој прекрасен апартман во Барселона ја сакаат розовата боја и нејзините нијанси. Внатрешноста е единствена комбинација на нов свеж мебел и vintage детали. Во ентериерот е оставена првобитната висина на таванот, дрвените греди и ѕидовите од тула. Главната ...

повеќе »

Изложба „Hundertwasser – уметник и еко-активист“ во Копенхаген

Изложба „Hundertwasser – уметник и еко-активист“ во Копенхаген

„Сакам да покажам колку е лесно да се постигне рај на земјата“. Ова се зборовите на Friedensreich Hundertwasser, сликар, архитект и еко-активист, кој целиот свој живот го посветил во креирањето на хумана архитектура, слики и манифест. Се работи за една ...

повеќе »

Пет фирми заинтересирани за градење на плоштадот „ВМРО“

Пет фирми заинтересирани за градење на плоштадот „ВМРО“

Пет фирми се заинтересирани за изградба на плоштадот „ВМРО“, кој ќе се наоѓа пред новата зграда на седиштето на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ. Толку понуди стигнаа вчера до тендерската комисија задолжена за нивна евалуација, кои беа отворени во просториите на Град ...

повеќе »

Отворено јубилејното 40 издание на Меѓународниот саем за мебел

Отворено јубилејното 40 издание на Меѓународниот саем за мебел

Овогодинешниот Меѓународен саем за мебел е отворен за посетителите, со што сите заинтересирани во следниве неколку дена ќе можат да ги погледнат најновите трендови во производството на мебел. Покрај домашните изложувачи, на саемот се присутни и компании од Турција, Србија, ...

повеќе »

Прицкеровата награда за 2014 за Шигеро Бан

Прицкеровата награда за 2014 за Шигеро Бан

Архитектот на зданија од картон и хартија, јапонецот Шигеро Бан, ја доби престижната Прицкерова награда за архитектура за 2014 година. Негов омилен материјал се цевките од картон. Жирито ја нагласи работата на Бан во различни региони, настрадани од природни непогоди, ...

повеќе »

Mебел за љубителите на минимализмот

Mебел за љубителите на минимализмот

Зад популарниот дански брендиран мебел Normann Copenhagen стојат двајца дизајнери – Jan Andersen и Poul Madsen. Од своето основање на компанијата ова динамично партнерство се наметнува на пазарот за модерен дизајн и беспрекорна изработка, но, исто така, и со релативните ...

повеќе »

Сушата ги испразни албанските акумулации

Сушата ги испразни албанските акумулации

Хидролошката ситуација во Албанија е оценeта како алармантна, поради недостигот на врнежи од дожд во овој период од годината, како и сушниот зимски период кој мина без снегови, јави дописникот на МИА. Според податоците од Албанската електроенергетска корпорација (КЕШ), видно ...

повеќе »

Утре започнува 40. јубилејно издание на Саемот за мебел 2014

Утре започнува 40. јубилејно издание на Саемот за мебел 2014

Вкупно 430 брендови и 180 излагачи од Македонија и странство ќе се претстават на 40. јубилејно издание на Саемот за мебел 2014, што започнува утре и ќе трае до недела на Скопски саем. Покрај домашните, ќе има и компании од ...

повеќе »

Студенти ќе изработуваат бизнис планови за енергетска ефикасност

Студенти ќе изработуваат бизнис планови за енергетска ефикасност

Студентите на економските и техничките факултети од денеска до крајот на месецов може да се пријавуваат на конкурсот за изработка на најдобар бизнис план за енергетска ефикасност што е објавен на веб-странцата www.energetskaazbuka.mk. Пријавувањето за учество на натпреварот, кој е дел од активностите во рамките на Програмата ...

повеќе »
Scroll To Top