Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1129)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Галерија Serpentine „трансформирана“ во парфем

Галерија Serpentine „трансформирана“ во парфем

Лондонската галерија Serpentine го прослави своето ширење со лансирање на парфем заедно со брендот Comme des Garçons. Во градините на Кенсингтон отворен е нов павилјон на галеријата Serpentine Sackler, проект на Заха Хадид. Настанот послужи како повод за лансирање на ...

повеќе »

Изложба „Париз те сакам“ во Чифте амам

Изложба „Париз те сакам“ во Чифте амам

Во Националната галерија на Македонија, објект Чифте амам, денес во 13 часот ќе се отвори изложбата „Париз, те сакам“. Изложбата „Париз те сакам“ во репрезентативниот простор на Чифте амам е организирана по повод Светскиот ден на франкофонијата. На изложбата се ...

повеќе »

Пронајдена сликата „Дете со меур“ од Рембрант

Пронајдена сликата „Дете со меур“ од Рембрант

Сликата „Дете со меур“ од славниот уметник Рембрант ван Рејн (1606-1669), украдена во 1999 година од француски музеј,  неодамна е пронајдена, откако две лица се обиделе да ја препродадат, јавија француските медиуми. Инаку овој холандски сликар е најпопуларен меѓу крадците. ...

повеќе »

Еколошка акција „Пријатели на природата“

Еколошка акција „Пријатели на природата“

Општината Бутел и Заводот за рехабилитација на деца и младинци, по повод Денот на пролетта организираат еколошка акција насловена „Пријатели на природата“. Акцијата има цел преку дополнителни активности да им помогне на децата и на младинците од заводот со умерени ...

повеќе »

„Алтернативни перспективи“

„Алтернативни перспективи“

Њујоршкиот фотограф Randy Scott Slavin ја објави својата втора серија „Алтернативни перспективи“ во која поврзал стотици фотографии на американските градови и пејзажи. Иако новата серија е повеќе фокусирана на пејзажи и фотографии од плажи, во книгата се  вклучени и урбани ...

повеќе »

За неколку месеци мостот „Слобода“ со нова ограда

За неколку месеци мостот „Слобода“ со нова ограда

Во текот на летните месеци ќе започне монтажата на оградата на мостот „Слобода“ кај „Холидеј ин“, информира градоначалникот Kоце Трајановски на последната седница на Советот на Скопје, запрашан од опозицијата до каде е реализацијата на овој проект и зошто досега ...

повеќе »

Македонија земја на цвеќето – земја на розите

Македонија земја на цвеќето – земја на розите

Под мотото „Македонија земја на цвеќето – земја на розите“ денеска ќе почне националната еколошка акција за засадување рози во Скопје. Кампањата ќе се реализира по повод  Денот на пролетта – 21 март, а почетокот симболично ќе биде означен со ...

повеќе »

Изложба на популарниот британски портретист Џонатан Јео

Изложба на популарниот британски портретист Џонатан Јео

Џонатан Јео, уметник кој својата слава ја стекнал со сликање на портрети на познати личности, ја отвори својата самостојна изложба во познатиот културен центар Lowry во Манчестер. На изложбата се изложени веќе познати дела на Yeo, како што се портретите на ...

повеќе »

Се затвора култниот римски ресторан Antico Caffe della Pace

Се затвора култниот римски ресторан Antico Caffe della Pace

Познатиот италијански кафе бар и ресторан Antico Caffe della Pace, кој многупати бил делили кулиса од големите холивудски филмови, наскоро ќе биде затворен. Сопствениците на зградата на римскиот плоштад Пјаца Навона, каде што се наоѓа ресторанот, ги потпишале документите за ...

повеќе »
Scroll To Top