Насловна / Архитектура / Универзитетската зграда Town House е добитник на наградата Mies Van Der Rohe за 2022 година

Универзитетската зграда Town House е добитник на наградата Mies Van Der Rohe за 2022 година

По неодамнешните објави на 40 проекти во потесниот круг и седум финализирани проекти, жирито на Наградата на Европската унија за современа архитектура – наградата Mies Van Der Rohe ги откри имињата на победниците за 2022 година.

nagrada

Town House, нов академски и уметнички простор на Универзитетот Кингстон во Лондон, поддржан од реномираната шкотска фирма Grafton Architects, е прогласен за голем победник на наградата за архитектура, додека наградата за архитектура во подем отиде во La Borda Cooperative Housing Project во Барселона на шпанското биро Лакол.

“Посебно е охрабрувачки да се види придонесот на модерната архитектура за подобрување на благосостојбата на граѓаните на Европа, како што тоа го правиме со Новиот европски Баухаус“, рече Марија Габриел, еврокомесар за иновации, истражување, култура, образование и млади.

nagrada1

За Grafton Architects во Даблин – составени од добитниците на Прицкеровата награда за 2020 година, Ивон Фарел и Шели Мекнамара – ова е последното во бранот награди за Town House по минатогодишната награда Стирлинг за најдобра нова зграда во Велика Британија, како и освојувањето на RIBA Лондонска награда и признание RIBA London за клиент на годината во 2021 година, пишува Archinect.

Според извештајот на жирито, зградата проектирана за Универзитетот Кингстон е наградена за исклучителниот квалитет на животната средина, што создава одлична атмосфера за учење, танцување, собирање и дружење.

nagrada2

Како што понатаму се наведува, објектот овозможува емотивно доживување во внатрешноста и создава пријатна атмосфера низ фасадната колонада на повеќе нивоа.

Исто така, се истакнува дека Town House вклучува простори за танцување, библиотека и училници кои користат слоеви на тишина и слоеви на звук кои совршено функционираат заедно.

“Ова е првпат универзитетска зграда да добие награда за архитектура и покажува дека има потреба од јавни образовни проекти со ваков квалитет, кој овозможува достоинствен живот на луѓето преку образование и дружење и на сите им го дава истото, образовни можности“, се вели во соопштението.

nagrada3

Жирито го кажа следново за добитникот на наградата за архитектура во подем, станбената зграда Ла Борда на Лаколо:

“Овој кооперативен проект е трансгресивен во својот контекст бидејќи иако во производството на станови во голема мера доминираат макроекономските интереси, во овој случај моделот се заснова на сосопственост и колективно управување со заедничките ресурси и капацитети“, се вели во соопштението.

nagrada4

Овој модел, се додава, оди чекор подалеку од конкретен проект за кооперативно домување.

“Ла Борда, исто така, се води како задруга во која четиринаесет професионалци од различни профили нудат модел и активна алатка за промовирање политички и урбани промени во системот, засновани на социјални и еколошки принципи, како и економска одржливост“, објаснува жирито.

nagrada5

Жирито на биеналната награда во вредност од 60 илјади евра годинава го сочинуваа Татјана Билбао, Франческа Фергусон, Миа Хег, Триин Ојари, Георг Пендл, Спирос Пенгас и Марсел Сметс.

Официјалната церемонија на доделување ќе се одржи на 12 мај во павилјонот Mies van der Rohe во Барселона, како дел од фестивалот за архитектура Model.

 

Испрати коментар

Scroll To Top