Насловна / Вести (page 2)

Категорија: Вести

Feed Subscription

Мода која не храни: Ако ги засадите овие патики – од нив ќе израсне јаболкница

Мода која не храни: Ако ги засадите овие патики – од нив ќе израсне јаболкница

Откако помина седум години во модната индустрија истражувајќи одржливи обувки, модниот дизајнер од Торонто Лук Хол дошол на идеја да создаде биоразградливи патики кои се претвораат во јаболкница. Триесет и три годишниот Хол на Kickstarter го постави својот проект Johnny: ...

повеќе »

Од утре забрана за употребата на пластични кеси во земјава

Од утре забрана за употребата на пластични кеси во земјава

Согласно новиот Закон за управување со пакување и отпад од пакување од утре, 1. декември, се забранува употребата на пластични кеси во земјава – тие веќе нема да се произведуваат. Во  маркетите и продавниците ќе се продаваат биоразградливите кеси и ...

повеќе »

До крајот на годинава почеток на изградбата на контроверзниот париски триаголник

До крајот на годинава почеток на изградбата на контроверзниот париски триаголник

Изградбата на облакодерот Tour Triangle, дизајниран од швајцарското студио Herzog & de Meuron, конечно треба да почне во Париз, цели 15 години по првичното лансирање на проектот. Градежната компанија Unibail-Rodamco-Westfield (URW) овој месец потпиша договор за партнерство со инвестициската група ...

повеќе »

Првиот автономен електричен товарен брод го реализираше своето прво патување

Првиот автономен електричен товарен брод го реализираше своето прво патување

Првиот електричен товарен брод под името Yara Birkeland, го реализираше своето прво патување во Норвешка. Тој пловел 14 km од Porsgrunn до пристаништето Brevik. Иако патувањето било кратко, компанијата Yara како производител на ѓубриво, годишно врши 40.000 камионски превози во ...

повеќе »

Илјада станови и 26 влезови: Бетонски крофни во Русија во кои станарите тешко го пронаоѓаат својот влез

Илјада станови и 26 влезови: Бетонски крофни во Русија во кои станарите тешко го пронаоѓаат својот влез

Во раните седумдесети години од минатиот век, руските архитекти Евгениј Стамо и Александер Маркелов, осмислиле необичен дизајн на станбена зграда во Москва. Зградата има облик на прстен, а во нејзината внатрешност се наоѓа огромен двор со игралишта и зеленило, кое ...

повеќе »

Граѓаните ја блокираа Србија бесни поради „литиумските“ закони

Граѓаните ја блокираа Србија бесни поради „литиумските“ закони

Граѓаните на Србија во саботата ги блокираа патиштата кај Бачка Паланка, Белград, Јагодина, Крагуевац, Нови Сад, Шабац, Чачак, Ваљево. На неколку локации дошло и до мали инциденти, како на пример во Нови Сад и Шабац. Меѓу организаторите на блокадите се ...

повеќе »

Во Ниш архитектите добиваат катче за дружење и работа

Во Ниш архитектите добиваат катче за дружење и работа

Во Ниш архитектите конечно ќе добијат свое катче за дружење и работа – повеќенаменски простор наречен Архитектонска работилница. Објектот кој ќе се гради на површина од 340 квадратни метри е проект на Мирко Станимировиќ, Немања Ранѓеловиќ и Вукашин Васиќ, тројца ...

повеќе »

Светскиот фестивал на архитектура ги објави победниците во категоријата „Пејзаж – урбан контекст“

Светскиот фестивал на архитектура ги објави победниците во категоријата „Пејзаж – урбан контекст“

Светскиот фестивал на архитектурата (Тhe World Architecture Festival – WAF), најголемиот светски меѓународен архитектонски настан, ги објави победниците за 2021 година во категоријата „Пејзаж – урбан контекст“. Во категоријата „Пејзаж – урбан контекст“ шест победници се натпреваруваат за признанието „Пејзаж ...

повеќе »

Езерата ширум светот се потопли – им се заканува пад на нивото на водата и загрозување на живиот свет

Езерата ширум светот се потопли – им се заканува пад на нивото на водата и загрозување на живиот свет

Низ светот, температурите на езерата се зголемуваат, а сезонските ледени плочи на нивната површина траат пократко. Освен што овој тренд може да доведе до повлекување на нивото на водата или дури и до сушење на езерата, овие промени влијаат и ...

повеќе »
Scroll To Top