Насловна / Порта3 (page 2)

Категорија: Порта3

Feed Subscription

Поставен е климатски часовник кој потсетува колку време ни останува да ја спасиме планетата Земја

Поставен е климатски часовник кој потсетува колку време ни останува да ја спасиме планетата Земја

Бројачот што секој ден ќе нè потсетува дека времето на нашата планета истекува се наоѓа во Њујорк – на местото на познатата уметничка инсталација „Метроном“ на Менхетен, најгусто населената урбана област што се смета за економски и културен центар во ...

повеќе »

Во Токио куќа без кров над дневната соба

Во Токио куќа без кров над дневната соба

Цената на земјиштето во Токио е исклучително висока, а притоа постои регулатива според која е дозволено да се градат максимум 12 квадратни метри по член на домаќинство, што значи дека ова петчлено семејство би можело да има куќа од најмногу ...

повеќе »

Tiny Offices за оние кои имаат привилегија да работат од дома

Tiny Offices за оние кои имаат привилегија да работат од дома

За жал работењето од дома стана дел од нашите животи, секако само во оние професии кои во ситуацијава ја имаат таа „среќа“ и привилегија да не одат на работа, а обврските да ги извршуваат од дома. Состојбата со пандемијата трае ...

повеќе »

Зелена револуција: До 2060 година Кина станува јаглеродно неутрална земја

Зелена револуција: До 2060 година Кина станува јаглеродно неутрална земја

Кина, во согласност со Парискиот договор за клима, ќе ги зголеми своите напори за намалување на емисиите на јаглерод диоксид и планира да стане јаглеродно неутрална до 2060 година, рече претседателот на оваа земја, Си Џинпинг. Тој ги повика другите ...

повеќе »

Универзална сала: во сенка на Дамокловиот меч

Универзална сала: во сенка на Дамокловиот меч

Универзалната сала e тивкиот сопатник и сведок на животот во Скопје, но и еден од ретките зачувани репери коишто му дадоа своевиден континуитет на градот во изминатите 54 години. Можеби тоа е и „тајната“ на успехот на овој ненаметлив, но ...

повеќе »

Добитниците на Brick Award 20 го импресионираа жирито со смели и креативни концепти

Добитниците на Brick Award 20 го импресионираа жирито со смели и креативни концепти

Brick Award им овозможува на архитектите од целиот свет да ги покажат своите најнови креативни проекти за иновативна архитектура од тули. Целта е да ги инспирира архитектите и луѓето, да сподели дизајн концепти и да истражи нови начини на градење. ...

повеќе »

Сер Атенборо се пријави на Инстаграм со предупредување – „светот е во неволја“

Сер Атенборо се пријави на Инстаграм со предупредување – „светот е во неволја“

Познатиот британски исражувач Сер Дејвид Атенборо за првпат се пријави на Инстаграм со цел да помогне со ширење на на неговата порака за заштита на животната средина, јавува Би-Би-Си. „Го правам овој потег … затоа што, како што сите знаеме, ...

повеќе »

„Роџер, разбуди се“- протест против Федерер во Швајцарија

„Роџер, разбуди се“- протест против Федерер во Швајцарија

Граѓаните на Берн одржаа масовен протест на кој неколку илјади луѓе се собраа во центарот на градот, носејќи пароли против тенисерот Роџер Федерер, нивниот спортски идол, на кој му забележуваат затоа што не го раскинува спонзорството со Швајцарската кредитна банка, ...

повеќе »
Scroll To Top