Насловна / Фото/Видео / Градежништво (фото)

Категорија: Градежништво (фото)

Feed Subscription

И ова е Скопје…

И ова е Скопје…

Денес скопската населба Маџир маало продолжува да опстојува како сосема нејасна состојба во центарот на градот. Се градат нови објекти до/во старото јадро на населбата, чудна „инфраструктура“, конфузна архитектонска перспектива… Повеќе слики на страна 2

повеќе »

Одење по вода

Одење по вода

Мостот „Крило“, по проектот на Dietmar Feichtiner Architects и Schlaich Bergerman und Partner, го соедини но во стварноста и го раздели островот Мон Сен Мишел (Франција) од копното. Мон Сен Мишел е остров на северозападниот брег на Франција и една ...

повеќе »

Фудбалски храм во Билбао

Фудбалски храм во Билбао

Култниот стар стадион на фудбалскиот клуб Атлетик од Билбао во шпанската област Баскија – Сан Мамеш, стар еден век, си замина во историјата. На истата локација Баскијците изградија нов стадион, во две работни фази, без да се прекинат спортските активности ...

повеќе »

Ревитализација на автопатот Велес-Скопје

Ревитализација на автопатот Велес-Скопје

Екипата на „Порта 3“ минатиот викенд возеше по автопатот на трасата од делницата Велес-Скопје, каде во тек се обемни работи за нејзино ревитализирање. Се работи на коловозот и на мостовите. Компанијата „Штрабаг“ од Австрија е задолжена за ревитализирање на коловозот, ...

повеќе »
Scroll To Top