Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1235)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Уметност од обичен бел лист хартија

Уметност од обичен бел лист хартија

Германскиот уметник Сајмон Шуберт има уникатен талент  во користењето на обичен бел лист хартија и од него да направи неверојатно уметничко дело. Имено, тој од еден бел лист хартија прави сложена слика на празнични домови и палати и тоа само ...

повеќе »

Почнуваат Зимските олимписки игри – „тајни“ од нивното отворање

Почнуваат Зимските олимписки игри – „тајни“ од нивното отворање

За еден час, во 17 часот и 15 минути, по македонско време во Сочи на стадионот „Фишт“ ќе почне церемонијата на отворање на 22. Зимски олимписки игри. Според долгогодишната традиција деталите од церемонијата на отворање на игрите се држат во ...

повеќе »

Спој на контрастни материјали

Спој на контрастни материјали

Alexandra Denton и Sofia Lazzeri ја дизајнирале линијата Innesti, декоративни предмети кои се прекрасна комбинација на стакло и текстил. Innesto е италијански збор за вакцинација, ботаничка техника која се користи за да се поврзат ткивата на едно раститение со друго, ...

повеќе »

Изградена атмосферска канализација во Кочани

Изградена атмосферска канализација во Кочани

Со монтирање на одводните цевки на дел од улицата „Глигор Прличев“ во Кочани до коритото на Кочанска река, заврши поставувањето на атмосферската и фекалната канализација во најкритичните делови во градот. Со ова се создадени услови за прифаќање на поројните води ...

повеќе »

Храната како уметност

Храната како уметност

Храната секогаш може да биде уметност, особено ако се поготвува со вештина и страст. Австралиската рекламна агенција WHYBIN/TBWA успеа да креира промотивна кампања за свој познат меѓународен фестивал за храна кој се одржува во Сиднеј, и тоа со помош на ...

повеќе »

Луксузен и елегантен дом

Луксузен и елегантен дом

Овој прекрасен пентхаус на Upper West Side, Менхетн, се наоѓа во зграда која има предвоена архитектура, конкретно, била изградена во 1909 година во близина на „Линколн плоштад“ . Луксузниот стан има површина од 500 квадратни метри, има три спални соби, ...

повеќе »

Помалку издадени одобренија за градење во декември

Помалку издадени одобренија за градење во декември

Во месец декември 2013 година се издадени 239 одобренија за градба, што е за 13,7 отсто помалку во однос на истиот месец во 2012-та година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на ...

повеќе »

Првиот музички хотел во Европа

Првиот музички хотел во Европа

Овoj неверојатен и иновативен хотел се наоѓа на брегот на реката Шпре во срцето на Берлин , европската младешка, културна, музичка, уметничка и модна сцена. Nhow Berlin е хотел кој навистина нема конкурент во Европа. Тој всушност претставува една нова ...

повеќе »

Плоштадот „Скендербег“ ќе се догради во јуни

Плоштадот „Скендербег“  ќе се догради во јуни

Локалните власти од Чаир најавија дека премостувањето на булеварот „Гоце Делчев“ до објектот на Македонската опера и балет, кое е дел од доградбата на плоштадот „Скендербег“, ќе стартува во јуни годинава. За овој зафат веќе биле добиени финансиски средства од ...

повеќе »
Scroll To Top