Насловна / Вести / Македонија на листата на 20 најтоксични земји во светот

Македонија на листата на 20 најтоксични земји во светот

Македонија е рангирана на 17 место на листата на 20 најтоксични земји во светот.

Зад неа се само Сингапур, Ирак и Кина, објави организацијата „Еко експертс“ од Лондон.

Од регионот, на оваа листа се наоѓаат само две земји, Бугарија и БиХ.20 најтоксични земји

Критериумите според кои се мери токсичноста се аерозагадувањето, смртните случаи и емисиите на ЦО2.

Вкупно 135 држави беа вклучени во истражувањето.

Еве ја листата со најтоксични држави:

1. Саудиска Арабија

2. Кувајт

3. Катар

4. Бахреин

5. Обединети Арапски Емирати

6. Оман

7. Туркменистан

8. Либија

9. Казахстан

10. Тринидад и Тобаго

11. Иран

12. Луксенбург

13. Бугарија

14. Босна и Херцеговина

15. Монголија

16. Кореа

17. Македонија

18. Сингапур

19. Ирак

20. Кина

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top