Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1212)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

По 50 години, жителите на „Белградска“ во Центар станаа сопственици на своето

По 50 години, жителите на „Белградска“ во Центар станаа сопственици на своето

Денеска, градоначалникот на општина Центар додели 25 решенија за легализација на објекти на улицата „Белградска“. Со ова, овие жители на Центар по долги години стануваат сопственици на своето. Граѓаните се презадоволни од тоа што конечно, по децениско талкање низ институционалните ...

повеќе »

Минас Бакалчев и Митко Хаџи Пуља одржаа предавање во Турција

Минас Бакалчев и Митко Хаџи Пуља одржаа предавање во Турција

По повод традиционалната недела на Мимар Синан – Mimar Sinan Haftasi, која се одбележува од страна на сите архитектонски факултети во Турција, беа организирани предавања на домашни и странски професори и на факултетот за архитектура и дизајн на Kocaeli University во Коџаели, ...

повеќе »

Современо решение на приватна вила на стрмен терен

Современо решение на приватна вила на стрмен терен

Поставена на стрмен терен во јапонскиот град Фукуока и обвиткана во дрвена фасада, се наоѓа приватна вила на четиричлено семејство. Тимот архитекти морале да се соочат со предизвикот да проектираат куќа на терен којшто е со 4 метри разлика во ...

повеќе »

Првиот „зелен воз“ во светот

Првиот „зелен воз“ во светот

Вработени во лабараторијата Vittori и група дизајнери од НАСА формираа тим кој го дизајнираше AirTrain. Тие ја користат патентираната технологија на НАСА за подобрување на квалитетот на воздухот и додаваат одредени растенија кои апсорбираат карбон диоксид, а ослободуваат кислород. Овие ...

повеќе »

Изградба на нова улица во Мичурин

Изградба на нова улица во Мичурин

Градоначалниците на Град Скопје и на Општина Аеродром, Коце Трајановски и Ивица Коневски заеднички го означија почетокот на изградба на нова улица во најстарата населба во Општина Аеродром, Мичурин. Станува збор за проект кој опфаќа изградба на новата улица „Анастас ...

повеќе »

Промотивни акции на „Адора инженеринг“ во април

Промотивни акции на „Адора инженеринг“ во април

Во рамките на промотивните акции, градежната компанија „Адора инженеринг“ на сите купувачи на стан, за Велигден ќе им го разубави празнувањето со подарок – телевизор за новиот дом. Во текот на месец април, по повод 7-ми април светскиот ден на ...

повеќе »

Од денеска – увид во избирачкиот список во Центар

Од денеска – увид во избирачкиот список во Центар

Од денеска, 8.4.2015 (среда), започнува јавниот увид на Единствениот избирачки список. Увидот ќе заврши на 14-ти април. Граѓаните со валиден документ за идентификација ќе можат да проверат дали се уредно запишани во избирачкиот список во барака 1, соба бр. 10 ...

повеќе »

Колекција мебел „Гарбо“ од Маја Икономова и Ема Николовска

Колекција мебел „Гарбо“ од Маја Икономова и Ема Николовска

-Комода, конструкција од oбоен метал со старо злато/бакар боја, во комбинација од две плочи во техника печатен бетон, со уникатен рачен цртеж на Brigitte Bardot инспириран од снимањето на филмот Contempt. Димензијата на комодатa е 123 х 46 х 80 ...

повеќе »

Трибина за просторното планирање и урбанизмот во Македонија во Мобилната галерија

Трибина за просторното планирање и урбанизмот во Македонија во Мобилната галерија

Денес (8 април) во Мобилната/монтажна галерија, ќе се одржи трибина насловена „Просторното планирање и урбанизмот во Македонија – предизвик за создавање квалитетна животна средина, одржлив развој и хуман урбан простор или начин за брзо богатење на општините и политичките елити“. ...

повеќе »
Scroll To Top