Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1198)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Модерни дрвени лустери

Модерни дрвени лустери

Студиото Sebastiaan Dillmann креира дрвен лустер Eden како одговор на големите количества отпад што се создаваат секојдневно. Eden е целосно рачно произведен и направен од отпадни материјали од природата, што може да се најдат во холандските шуми. Така, непреработени гранки ...

повеќе »

Познати модни куќи во служба на уличната уметност

Познати модни куќи во служба на уличната уметност

Графичкиот дизајнер и уметнички директор на Nike, Антонио Браско, минатата година претстави интересен концепт на брендирање на Montana спрејови со логотипови на познати светски  street wear компании како што се Adidas, Dr. Martens, Nike… Проектот доживеа голем успех и предизвика ...

повеќе »

„Градина на ароми“

„Градина на ароми“

Во југозападна Кина наскоро ќе се појави необична населба која ќе содржи 45 високо-енергетски куќи, според проектот на Vincent Callebaut Architecture. Населбата ќе се вика „Градина на ароми“, а ќе биде изградена на површина од 90.000 квадратни метри. Благодарение на ...

повеќе »

Најсовремен центар за обука на пилоти во регионот

Најсовремен центар за обука на пилоти во регионот

Македонија го доби најсовремениот центар за обука на пилоти во регионот. Најмодерен систем за симулација, како и неколку хеликоптери и авиони се дел од центарот кој пред себе ја има задачата, обука на нови и усовршување на веќе постоечките пилоти. ...

повеќе »

Уште еден шопинг центар во Скопје

Уште еден шопинг центар во Скопје

Емпорио бизнис центарот е планиран да биде завршен во 2016 години и ќе претставува современ и модерен шопинг и деловен центар. Објектот ќе биде со површина од 15 илјади метри квадратни, а ќе биде лоциран на дел од реонскиот парк ...

повеќе »

Почна реконструкцијата на пругата Куманово-Бељаковце

Почна реконструкцијата на пругата Куманово-Бељаковце

Од Клечовскиот мост, Кумановско, почнаа активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Денеска беше поставен камен-темелникот на правата фаза од проектот, со вкупна инвестиција од околу 50 милиони евра. Железничката делница од Куманово до Бељаковце е ...

повеќе »

Работилница „Развивање на сценарија за ублажување на климатските промени“

Работилница „Развивање на сценарија за ублажување на климатските промени“

Во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска се одржа работилница „Развивање на сценарија за ублажување на климатските промени“. Работилницата, како што информира Министерството за животна средина и просторно планирање, има за цел да ги зајакне националните капацитети за развивање ...

повеќе »

Смогот во Кина може да предизвика ефект на нуклеарна зима

Смогот во Кина може да предизвика ефект на нуклеарна зима

Загадувањето на воздухот во делови нa Кина е толку екстремно што може да доведе до услови слични на т.н ефект на нуклеарна зима, предупредија денеска кинеските научници. Смогот што ја покрива земјата стана толку густ што го попречува процесот на фотосинтеза, што ...

повеќе »

Лушпи од јајца како материјал во керамичката индустрија

Лушпи од јајца како материјал во керамичката индустрија

Според Американското министерство за земјоделство, секоја година околу 455.000 тони отфрлени лушпи од јајца се транспортираат и се фрлаат, и тоа само во Соединетите Американски Држави. Но, научниците од Универзитетот во Авеиро во Португалија развиле метода за користење на лушпите ...

повеќе »
Scroll To Top