Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1199)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Нов административен објект на местото на „Геолошки“

Нов административен објект на местото на „Геолошки“

На местото на некогашниот Геолошки завод во центарот на Скопје ќе се гради нов административен објект во кој ќе се сместат Државниот завод за ревизија, Геолошкиот завод и Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор. Планираниот ...

повеќе »

КЛЕОПАТРА – декадентна када

КЛЕОПАТРА – декадентна када

Како што Клеопатра се чувствувала како реинкарнација на Изида, божицата на љубовта, така секоја жена може кога сака да се почувствува како божица кога се капе во кадата наречена Kaldewei Cleopatra. Автори на оваа када се архитекти и дизајнери од Ippolito ...

повеќе »

„Саса“ прв рудник со интегрирана еколошка дозвола

„Саса“ прв рудник со интегрирана еколошка дозвола

Рудникот за олово и цинк „Саса“ од Македонска Каменица денеска доби А интегрирана еколошока дозвола. Дозволата ја врачи министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми, кој посочи дека „Саса“ е прва компанија од рударската индустрија која добива ваква ...

повеќе »

Нов „земјотрес“ во зграда на Адора Инженеринг

Нов „земјотрес“ во зграда на Адора Инженеринг

Адора Инженеринг со Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, со „вештачки земјотрес“ уште еднаш научно ќе ја докажуваат стабилноста на станбените објекти, изградени од оваа градежна компанија. Тестирањето ќе се одржи утре, во новоизградениот станбен објект на Адора Инженеринг ...

повеќе »

Заврши првата фаза од реконструкцијата на патот од клучката Велес до Кадрифаково

Заврши првата фаза од реконструкцијата на патот од клучката Велес до Кадрифаково

Во Лозово, денеска,  свечено беше означен завршетокот на првата фаза од работите на реновирање на патот од клучката Велес преку Лозово до Кадрифаково. Средствата во висина од 1,3 милиони евра за овој проект се обезбедени од Владата на Република Македонија преку Европската ...

повеќе »

Oсветлување и изградба на пешачка патека во село Батинци

Oсветлување и изградба на пешачка патека во село Батинци

Во општина Кисела Вода започнаа градежните работи за реконструкција на сообраќајната сигнализација и патна опрема, осветлувањето и изградбата на пешачка патека во село Батинци. Се работи за патниот правец од раскрсница пред населба Драчево кон Марков Манастир пред влезот во ...

повеќе »

Со вештачки земјотрес се испитува стабилноста на зградите

Со вештачки земјотрес се испитува стабилноста на зградите

Сигурноста на новоизградениот станбен објект на „Адора Инженеринг“ на улица „Методија Шаторов Шарло“ во Аеродром утре ќе се испитува со вештачки земјотрес. Ова се прави во прилог на новите измени на Законот за градење, за зголемена стабилност и сеизмичка заштита ...

повеќе »

Стол од чисто злато

Стол од чисто злато

Овој дизајнерски стол од злато зборува сосема доволно за суштината на луксузот. Столот е дизајниран од страна на шведскиот дизајнер и архитект Fredrik Mattson, а инспириран е од наградата што ја добил за дизајн – „Златна столица“. Ова луксузно и ...

повеќе »

Етно селото на Водно готово за еден месец

Етно селото на Водно готово за еден месец

Од Министерството за економија најавија дека комплексот „Македонско село“ на падините на Водно ќе биде готов до крајот на март, пишува „Дневник“. Првите гости во автентичните куќи требаше да стасаат уште во јануари, но работите се одолжија поради изградбата на ...

повеќе »
Scroll To Top