Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1167)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Спој на смели бои, динамични материјали и традиционални детали

Спој на смели бои, динамични материјали и традиционални детали

На листата за претставување на нови канцеларии и седишта на глобалната компанија Google ширум светот, на ред дојде и шпанската метропола Мадрид. Се работи за седиште, кое е проект на архитектонското биро Jump Studios од Лондон. Деловниот простор зазема два ...

повеќе »

Спијте како ”Bauhäusler”

Спијте како ”Bauhäusler”

Едно крило од зградата на „Баухаус“ во Десау, дело на Валтер Гропиус, е дизајнирано како дом со 28 апартмани од 24 м ² (studio building или Prellerhaus) за помлади наставници и за студенти кои се истакнувале со своите знаења. Приземјето ...

повеќе »

РЕК „Битола“ – базичен капацитет до 2030 година

РЕК „Битола“ – базичен капацитет до 2030 година

Македонија е сè уште зависна од увозот на електрична енергија. Гасификацијата и обновливите извори на енергија се едни од начините како во иднина треба да се надомести енергетскиот недостаток во земјава. Ова беше речено на предавањето на академик Глигор Каневче на ...

повеќе »

Во Прилеп ќе се гради фабрика за отпад

Во Прилеп ќе се гради фабрика за отпад

Прилеп до година ќе добие фабрика за секундарна преработка на отпадот, информираше денеска директорот на јавното комунално претпријатие „Комуналец“.  Линијата за секундарна преработка на отпадот вредна 14 милиони денари пристигна. Линијата е сместена на терминалот. Ги помина царинските формалности. Во ...

повеќе »

Почна санацијата на браната „Липа“

Почна санацијата на браната „Липа“

Почна санацијата на оштетената брана „Липа” кај истоименото село во Неготинско. Според претставници на на Водостопанство „Тиквеш“ од Кавадарци, браната се санира на неколку места. Со санацијата се зголемува висината на круната на браната за околу 60 сантиметри. Се проширува и ...

повеќе »

Дизајнерски елки блеснаа во Скопје Сити Мол

Дизајнерски елки блеснаа во Скопје Сити Мол

Петнаесет креатори, стилисти и модни новинари  ги претставија своите уникатни новогодишни елки, вчера попладне во „Скопје Сити Мол“ во организација на Моден викенд Скопје и трговскиот центар. По теркот на светските метрополи, учесниците своите елките ги декорираа пред посетителите, споделија ...

повеќе »

Нови липи по скопските улици

Нови липи по скопските улици

Град Скопје денеска почна акција за садење на листопадни дрвја во сите скопски општини и тоа во дрворедите, по улиците и по булеварите. Засадени се 80-ина липи и ликвидамбери. - Денеска насадивме осумдесетина садници од двете страни на булеварот „Борис ...

повеќе »

Урбанистички планови по електронски пат

Урбанистички планови по електронски пат

Постапките за изготвување и одобрување на урбанистичките планови ќе бидат по електронски пат, најави министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Според него, електронски систем за урбанистичките планови нема во ниту една држава во Европа, а со неговото воведување ќе ...

повеќе »

Изложба на наградените автори на „Остен“

Изложба на наградените автори на „Остен“

Делата на 23 остенови уметници се изложени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). Се работи за дела на македонски и на странски уметници, кои беа дел од ОСТЕН Биенале на наградени автори – 41. Светска галерија на цртеж ...

повеќе »
Scroll To Top