Насловна / Урбанизам / Сообраќај

Категорија: Сообраќај

Feed Subscription

Во турскиот град Малатија воведени тролејбуси само за жени

Во турскиот град Малатија воведени тролејбуси само за жени

Во турскиот град Малатија пуштени се во сообраќај два розови тролејбуси, кои се наменети само за жени. „Хуриет дејли њуз“ пишува дека новите превозни средства предизвикале жестока полемика меѓу жителите на градот, како и во цела Турција. Некои воведувањето на ...

повеќе »

Тирана воведува електрични автобуси

Тирана воведува електрични автобуси

Градоначалникот на Тирана, објави дека од оваа есен во јавниот превоз на градот ќе започне тестирање на електрични автобуси. Инаку, Албанија се смета меѓу земјите со солидна одржливост во Европа, кога станува збор за животната средина, имајќи во предвид дека ...

повеќе »

Кина ќе контролира главна поморска рута помеѓу Европа и Азија

Кина ќе контролира главна поморска рута помеѓу Европа и Азија

Шри Ланка потпиша спогодба  со Кина за преземање на мнозински удел во пристаништето Хамбантота, кое се наоѓа на главната рута помеѓу Азија и Европа. Спогодбата е потпишана во главниот град Коломбо, шест месеци откако беше потпишана рамковната спогодба, која беше ...

повеќе »

Ново транспортно чудо доаѓа од Кина – „небесен воз“(Видео)

Ново транспортно чудо доаѓа од Кина – „небесен воз“(Видео)

Новиот вид на транспорт за кинезите, т.н „небесен воз“ е пуштен во пробна работа и веќе руши рекорди. Инженерите велат дека неговите можности за транспорт на патници се скоро три пати подобри од регуларните возови и метроа.  Возот е дизајниран ...

повеќе »

Иста мета, иновативно растојание

Иста мета, иновативно растојание

Прашањето зошто некои метрополи по својата погодност за живеење отскокнуваат од глобалното „ресто“, произлегува, меѓу другото, и од решенијата за справување со притисокот на урбаниот сообраќај и транспорт. Квалитетот на тие решенија во основа претставува автономна одлука, но, поради комплексноста ...

повеќе »

Брзи возови без машиновозачи во Франција до 2023 година

Брзи возови без машиновозачи во Франција до 2023 година

Железниците на Франција имаат намера да воведат во сообраќај уште побрзи TGV (Train à Grande Vitesse) возови без машиновозачи до 2023 година. Тестирањето на прототипот ќе започне во 2019 година. Според Franceinfo, новите возови ќе имаат сензори за детекција на препреки ...

повеќе »

Нов концепт за одржлив јавен транспорт стигнува од Кина – воз без шини (видео)

Нов концепт за одржлив јавен транспорт стигнува од Кина – воз без шини (видео)

Во Кина неодамна е претствен иновативен концепт за одржлив јавен транспорт. Промотивно на улиците се најде новиот ”ART” (Autonomous Rail Rapid Transit) односно возило кое е спој на автобус, тролејбус и воз. Ова возило ги обединува предностите од сите претходно споменати ...

повеќе »

Локациска деменција на еден клинички центар

Локациска деменција на еден клинички центар

Губитокот на меморијата, пореметената просторна ориентација и отежнатата комуникација се чести следбеници на лицата што заоѓаат во осмата деценија од животот, принудувајќи ги на постепено чаурење во едно време и во еден простор. Неразбирливо е кога класичните манифестации на антрополошката ...

повеќе »

Свечено отворен модернизираниот аеродром во Дубровник

Свечено отворен модернизираниот аеродром во Дубровник

Во петокот вечерта во Конвале, со пригодна свеченост е отворена новата зграда на патничкиот терминал на аеродромот во Дубровник. Се работи за инвестиција вредна околу 64 милиони евра, која е само дел од целиот проект за реконструкција на овој аеродром ...

повеќе »
Scroll To Top