Насловна / Ентериери

Категорија: Ентериери

Feed Subscription

Контраст на екстериер и ентериер

Контраст на екстериер и ентериер

Во станбената зона Summerhill што се наоѓа во мирен крај на Торонто, врз основа на проект на архитектонското студио AKB предводено од архитектите Robert Kastelic и Kelly Buffey, изградена е модерна и функционална куќа за брачен пар со мало дете. ...

повеќе »

Колекција „Брида“ на хрватскиот дизајнерски колектив „Група Студио“

Колекција „Брида“ на хрватскиот дизајнерски колектив „Група Студио“

Хрватскиот дизајнерски колектив Grupa Studio го претстави својот најнов производ. Се работи за столчиња кои го носат името „Брида“, и освен што се модерни, тие делуваат многу софистицирани, минималистички, и со доза на ненаметлив акцент во себе. Самата колекција во ...

повеќе »

Архитектурата на Рајт како мотив за акустични панели

Архитектурата на Рајт како мотив за акустични панели

Шведската компанија Offecct во соработка со Фондацијата „Френк Лојд Рајт“, создаде акустични ѕидни панели, кои всушност се реплика на плочки од една од неговите познати куќи. Дизајнот на акустични ѕидни облоги бил инспириран од декоративни плочки кои познатиот американски архитект ...

повеќе »

Одличен пример за искористување на мала површина

Одличен пример за искористување на мала површина

Ако прашате архитекти и дизајнери за мислење за можностите за уредување на простор со мала квадратура, најверојатно ќе ви одговорат дека тоа зависи од вашите желби и буџет, но и од вашата имагинација. И додека е најлесно да се каже ...

повеќе »

Неодолив мебел во бои за љубителите на минимализмот

Неодолив мебел во бои за љубителите на минимализмот

Минимализмот како тренд во дизајнот на ентериер сè уште е еден од доминантните правци; евентуално се преплетува со некои други трендови. Дизајнерите од германското студио Loehr, кои го сочинуваат тројца браќа, исто така биле свесни за тоа. Својата најнова колекција ...

повеќе »

Шармантна колиба скриена во снежните француски Алпи

Шармантна колиба скриена во снежните француски Алпи

Како ви звучи француски Алпи и снежно покриена колиба? Веруваме одлично. Токму таква совршена комбинација најдовме скриена во француското скијачко место по име Куршевел. Тоа е елегантна рустикална градба среде снежна шума, која е идеална за бегство од секојдневниот стрес, ...

повеќе »

Феноменален проект на семејна куќа во Загреб

Феноменален проект на семејна куќа во Загреб

Уште еден импресивен проект со препознатлив потпис на хрватското архитектонско студио Lotus Architecti. Овој пат се работи за проектот за семејна куќа над Загреб. Модерна вила која може да се пофали со спектакуларен поглед на градот, но исто така и ...

повеќе »

Pantone ја прогласи ултра виолетова за боја на 2018

Pantone ја прогласи ултра виолетова за боја на 2018

Не сте сигурни која боја треба да се избере за ново лого? Со која боја сакате да го акцентирате новиот ентериер? Еве го одговорот! Институтот за бои Pantone ја прогласи Ultra Violet за боја на 2018 година, која ја опишува ...

повеќе »

Конзолна бетонска куќа се гради за рекламни цели

Конзолна бетонска куќа се гради за рекламни цели

Со цел да го промовираат новото Infiniti возило QX80, проектирана е куќа која ќе биде „закачена“ на стрместа карпа во Канада. Марката Infiniti е јапонска дивизија на Nissan, која на овој автомобилски гигант му служи за пласман на луксузни автомобили ...

повеќе »
Scroll To Top