Насловна / Author Archives: Сања Раѓеновиќ Јовановиќ (page 20)

Author Archives: Сања Раѓеновиќ Јовановиќ

Feed Subscription

Професор Константиновски му даде идентитет на факултетот

Професор Константиновски му даде идентитет на факултетот

Роден во 1930 година во вила на крал Петар во Параќин, како четврто дете во семејство на правник, срески началник и гимназиска учителка, професорот Георги Константиновски за себе вели дека е човек со две крштеници. Мајка му Христина, како горда ...

повеќе »

Професор Мирослав Грчев: „Скопје 2014“ е архитектонскиот Армагедон

Професор Мирослав Грчев: „Скопје 2014“ е архитектонскиот Армагедон

Интервју со архитект д-р Мирослав Грчев, редовен професор на Архитектонски факултет Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Зошто предлог-планот за центарот на Скопје е само опфатот Мал ринг 1 (од десната страна на Вардар), а не е опфатено целото подрачје ...

повеќе »

Георги Курасов: Уметник со впечатлива индивидуалност

Георги Курасов: Уметник со впечатлива индивидуалност

Георги Курасов е роден во 1958 година во СССР, во тогашен Ленинград. Тој сè уште живее и твори во истиот град, денес Санкт Петербург, Русија, каде уште од детството цртал загледан низ прозорецот во руската зима.  Детството го поминал во ...

повеќе »

RN house во Бразил

RN house во Бразил

Бразил е една од најпосакуваните светски дестинации и земја која со самото име предизвикува насмевка. Главната асоцијација за Бразил е самба и карневал, фудбал (секој град има свој стадион), атрактивни девојки и прекрасна природа. Бразил бил населен со бројни племенски ...

повеќе »

На Пресветата Мудрост се ѝ е јасно

На Пресветата Мудрост се ѝ е јасно

Петнаесет векови старото христијанско светилиште, црквата на Пресветата Мудрост во Истанбул никако да го најде својот мир. Сместена е веројатно на најубавото место, единствениот град на светот кој се простира на два континента, град кој предизвикува стравопочит и воодушевување, кој ...

повеќе »

Мал ринг – мала бара многу крокодили

Мал ринг – мала бара многу крокодили

Во просториите на Општина Центар се одржа јавната презентација по Предлог – детален урбанистички план Градска четврт Ц 01 – Мал ринг 1, Општина Центар – Скопје, плански период 2019 – 2024. Мал ринг, повторно ја бранува јавноста и повторно ...

повеќе »

Противречни изјави, а конкурс за летна сцена кај „Универзална сала“ веќе распишан

Противречни изјави, а конкурс за летна сцена кај „Универзална сала“ веќе распишан

„Универзална сала“, е донација од Република Бугарија по катастрофалниот земјотрес во Скопје, пуштена во употреба на 1. јануари 1966. година. Реновирана е во 1978. година и оттогаш е препуштена сама на себе и политички пароли и поткусурувања. Објектот е речиси ...

повеќе »

Сквернавење на споменик и лик и дело во Маврово е елементарно непочитување!

Сквернавење на споменик и лик и дело во Маврово е елементарно непочитување!

Туристичката понуда на новоименуваниот скијачки центар „Ресорт Маврово“ за ова лето гласи: „Возете се со жичарницата и на врвот ќе го најдете Старото бачило, кое датира од 1977 година и е единственото бачило кое функционира како ресторан со локални специјалитети. ...

повеќе »

Меша уметност и дизајн за да создаде општествено свесни парчиња

Меша уметност и дизајн за да создаде општествено свесни парчиња

Себастијан Еразуриз (Sebastian ErraZuriz) е Чилеанец, роден во 1977 година во Сантијаго, пораснат во Лондон и еден од најинтригантните и најактуелните дизајнери и уметници денес. Дипломирал дизајн на Pontifical Catholic University of Chile во Сантијаго, а завршил магистерски студии на ...

повеќе »
Scroll To Top