Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска (page 521)

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

Балкански форум за енергетика и инфраструктура

Балкански форум за енергетика и инфраструктура

На 10-ти и 11-ти ноември, во Загреб, Хрватска, се одржува Балканскиот форум за енергетика и инфраструктура (Balkan Energy & Infrastructure Investment Forum). На форумот ќе се разговара за националната и регионалната стратегија за развојот на инфраструктурата и енергетиката, финансирањето на ...

повеќе »

Европска конференција за гасот во Женева

Европска конференција за гасот во Женева

Од 17-ти до 19-ти ноември, во Женева, Швајцарија, ќе биде одржана европска есенска конференција за природниот гас. Во рамките на конференцијата ќе се зборува за глобалната состојба во енергетиката, падот на цената на нафтата на светскиот пазар, како и поврзувањето ...

повеќе »

Машина која „јаде“ автомобили

Машина која „јаде“ автомобили

Депониите за автомобили не се некои интересни места. Познати уште како автомобилски „гробишта“, тие се запустени со по некој пес и чувар. Но, кога целата таа метална маса настојувате повторно да ја употребите, тогаш нештата стануваат интересни. А огромна машина ...

повеќе »

Кората од портокал како средство за чистење на океаните од жива?

Кората од портокал како средство за чистење на океаните од жива?

Индустрискиот отпад и кората од портокал наскоро би можеле да станат неопходен дел од борбата против штетната контаминација на живата. Доктор Џастин Чалкер од универзитетот Флиндeрс (Flinders University) го измисли новиот нетоксичен полимер составен главно од сулфур и лимонен – достапни нуспроизводи ...

повеќе »

Англија – рушење мост, чистење шут и непречен сообраќај за 15 часа

Англија – рушење мост, чистење шут и непречен сообраќај за 15 часа

За нешто повеќе од 15  часа градежниците во Бедфордшир во Англија го срушиле мостот, го исчистиле теренот, и го оспособиле повторно автопатот за сообраќај. Сериозна екипа со добра механизација и 15 часа – се што е потребно за оваа операција. Хидрауличката ...

повеќе »

Брисел – инфо ден за паметни градови и општини 2016-2017

Брисел – инфо ден за паметни градови и општини 2016-2017

Европската Комисија денес (6ти ноември) во Брисел  одржува инфо ден кој е посветен на сите кои би сакале да аплицираат во рамките на проектот паметни градови и општини, од програмата Horizon 2020, а за 2016-2017 е насловена „Безбедна, чиста и ...

повеќе »

Кина го промовираше својот прв патнички авион

Кина го промовираше својот прв патнички авион

Кина свечено го промовираше во Шангај својот прв патнички авион Ц-919, кој треба да биде конкурент на „боинг 737“ и „ербас А-320“. Производител на  овој авион е кинеската аеронаутичка компанија Commercial Aircraft Corp of China. Во соопштението на компанијата се  наведува ...

повеќе »

Земјата има „отворена рана“ која се наоѓа во Вајоминг

Земјата има „отворена рана“ која се наоѓа во Вајоминг

Кога неколкумина искусни ловци минатиот месец забележале пукнатина на почвата на еден ранч во американската сојузна држава Вајоминг, речиси и да не размислувале за неа. Но кога по две недели патот ги одвел повторно на истото место, не можеле да ...

повеќе »

Најефикасен фотоволтаичен систем во светот

Најефикасен фотоволтаичен систем во светот

Шведската компанија Ripasso Energy трвди дека конструирала систем кој може да конвертира 34% од сончевото зрачење во електрична енергија, што е приближно двојно поефикасно од актуелните фотволтаични системи. Во моментот, системот се тестира во пустината Калахари, а тестовите во континуитет ...

повеќе »
Scroll To Top