Насловна / Author Archives: Даниела Младеновска (page 522)

Author Archives: Даниела Младеновска

Feed Subscription

„Фолксваген“: Амнестија за работниците што ќе откријат податоци за скандалот

„Фолксваген“: Амнестија за работниците што ќе откријат податоци за скандалот

Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“  ќе им понуди на работниците амнестија од можни откази, ако откријат што знаат за манипулациите со емисијата на штетни гасови од дизел моторите, пишува „Suddeutsche Zeitung“. Компанијата ја донесе оваа одлука бидејќи e под притисок ...

повеќе »

Автомобил побрз од куршум на „магнум 357“

Автомобил побрз од куршум на „магнум 357“

Овој автомобил е конструиран во Велика Британија, а претставен е на Саемот во Љубљана. „BloodHound SSC“ развива брзина од 1600 km/h за помалку од една минута. Супербрзиот автомобил од 135.000 коњски сили го конструирале инженерите што ги конструираат вселенските бродови, ...

повеќе »

По осум години Њујорк го завршува проектот за засадување на еден милион дрвја

По осум години Њујорк го завршува проектот за засадување на еден милион дрвја

Десетгодишниот план на Њујорк за засадување милион дрвја во градот заврши две години порано. Во паркот именуван по Џојс Килмер, поетот што ја напиша поемата „Дрвја“, во Њујорк неодамна беше засадено милионитото дрво. Поранешниот градоначалник на Њујорк Мајкл Блумберг прв го најави ...

повеќе »

Прекугранична соработка за повисока енергетска ефикасност

Прекугранична соработка за повисока енергетска ефикасност

Македонските општини Велес и Прилеп и грчките Лерин, Ираклија и Визалтија преку проект за прекугранична соработка во износ од 760 илјади евра ќе спроведуваат проекти за енергетска ефикасност. Градоначалниците на сите пет општини на средбата во Велес разменуваа искуства за проектот кој, ...

повеќе »

Погледнете во „сефот“ на Арктикот во кој се чува иднината на Земјата

Погледнете во „сефот“ на Арктикот во кој се чува иднината на Земјата

На Арктикот се чуваат големи количини различни семиња, за случај на огромни природни катастрофи со цел да се спасат растителните видови на нашата планета. Влезот на овој „сеф“ направен е од бетон, а во него се складирани 837.931 примероци од ...

повеќе »

Росатом ќе го модернизира генераторот во бугарската нуклеарка Козлодуј

Росатом ќе го модернизира генераторот во бугарската нуклеарка Козлодуј

Во согласност со неодамна потпишаната спогодба, руската компанија Росатом ќе го модернизира генераторот и пратечката опрема кај нуклеарниот реактор број 5 во НЕ Козлодуј во Бугарија. Рокот за изведување на работите е 500 денови, а се очекува дека проектот ќе ...

повеќе »

Од 2007 до 2014 година, Црна Гора добила 35 милиони евра од ЕУ за заштита на животната средина

Од 2007 до 2014 година, Црна Гора добила 35 милиони евра од ЕУ за заштита на животната средина

Делегцијата на Европската Унија во Црна Гора соопшти дека Европската Унија во периодот од 2007 до 2014 година и доделила на Црна Гора 35 милиони евра за заштита на животната средина. Како што се наведува во соопштението, средствата се доделени ...

повеќе »

Сјајот на метро станиците во Москва

Сјајот на метро станиците во Москва

Длабоко под улиците на Москва, има уште еден цел свет исполнет со восхитувачка архитектура кои туристите можат да го откриваат – Московското Метро. Дејвид Бардени, архитект и фотограф од Канада, верува дека е првиот фотограф на кој му е дозволено ...

повеќе »

Изминатото лето и официјално најтопло во историјата

Изминатото лето и официјално најтопло во историјата

Летото што е зад нас било најтопло од кога се води евиденција за вредноста на температурите (1880 година), но многу е веројатно дека тоа е можеби најтопло во последните 4000 години. До оваа констатација дошле научниците од американската агенција за ...

повеќе »
Scroll To Top