Насловна / Урбанизам

Категорија: Урбанизам

Feed Subscription

Парк „Al – Azhar“: Урбана зелена оаза во срцето на Каиро

Парк „Al – Azhar“: Урбана зелена оаза во срцето на Каиро

И по 12 години од отворањето, паркот „Al – Azhar“ силно поттикнува позитивни промени во целиот регион. Изграден на некогашна депонија, овој парк му пружа на Каиро вистинска оаза во сaмиот центар на метрополата. Прегрнувајќи ги бреговите на Нил, Каиро ...

повеќе »

Кина ќе контролира главна поморска рута помеѓу Европа и Азија

Кина ќе контролира главна поморска рута помеѓу Европа и Азија

Шри Ланка потпиша спогодба  со Кина за преземање на мнозински удел во пристаништето Хамбантота, кое се наоѓа на главната рута помеѓу Азија и Европа. Спогодбата е потпишана во главниот град Коломбо, шест месеци откако беше потпишана рамковната спогодба, која беше ...

повеќе »

Tel Aviv Non-Stop City

Tel Aviv Non-Stop City

Kikar Dizengoff, архитект Genia Averbuch (1934) Како се заштитува светското наследство на УНЕСКО во „Белиот Град“ Тел Авив бил основан во 1909 година, како предградие на Јафа. Легендата вели дека се доделувале градежни парцели во тогашната пустина. Првите 63 фамилии ...

повеќе »

Ново транспортно чудо доаѓа од Кина – „небесен воз“(Видео)

Ново транспортно чудо доаѓа од Кина – „небесен воз“(Видео)

Новиот вид на транспорт за кинезите, т.н „небесен воз“ е пуштен во пробна работа и веќе руши рекорди. Инженерите велат дека неговите можности за транспорт на патници се скоро три пати подобри од регуларните возови и метроа.  Возот е дизајниран ...

повеќе »

Иста мета, иновативно растојание

Иста мета, иновативно растојание

Прашањето зошто некои метрополи по својата погодност за живеење отскокнуваат од глобалното „ресто“, произлегува, меѓу другото, и од решенијата за справување со притисокот на урбаниот сообраќај и транспорт. Квалитетот на тие решенија во основа претставува автономна одлука, но, поради комплексноста ...

повеќе »

Брзи возови без машиновозачи во Франција до 2023 година

Брзи возови без машиновозачи во Франција до 2023 година

Железниците на Франција имаат намера да воведат во сообраќај уште побрзи TGV (Train à Grande Vitesse) возови без машиновозачи до 2023 година. Тестирањето на прототипот ќе започне во 2019 година. Според Franceinfo, новите возови ќе имаат сензори за детекција на препреки ...

повеќе »

Улицата Mariahilfer Strasse во Виена наградена за најдобар урбан дизајн

Улицата Mariahilfer Strasse во Виена наградена за најдобар урбан дизајн

Популарната улица во Виена Mariahilfer Strasse, која во летото 2015 година е целосно реконструирана, годинава е прогласена за најдобар урбан дизајн со признанието Place Design Award 2017. Една од главните улици во центарот на градот со многубројни продавници, има значително ...

повеќе »

Нов концепт за одржлив јавен транспорт стигнува од Кина – воз без шини (видео)

Нов концепт за одржлив јавен транспорт стигнува од Кина – воз без шини (видео)

Во Кина неодамна е претствен иновативен концепт за одржлив јавен транспорт. Промотивно на улиците се најде новиот ”ART” (Autonomous Rail Rapid Transit) односно возило кое е спој на автобус, тролејбус и воз. Ова возило ги обединува предностите од сите претходно споменати ...

повеќе »

Sky Park во Братислава – проект на Zaha Hadid Architects

Sky Park во Братислава – проект на Zaha Hadid Architects

Овој проект на компанијата Zaha Hadid Architects претставува критичен дел од реконструкцијата на југоисточна Братислава. Со свечено полагање на камен-темелник за Sky Park, означен е почетокот на неговата изградба. Завршувањето на целиот проект е планирано за 2019 година. Се наоѓа југоисточно од ...

повеќе »
Scroll To Top