Насловна / Екологија / Енергетска Ефикасност

Категорија: Енергетска Ефикасност

Feed Subscription

Пет милиони евра од ЕБОР за да се подобри енергетската ефикасност кај домаќинствата

Пет милиони евра од ЕБОР за да се подобри енергетската ефикасност кај домаќинствата

Со две кредитни линии вредни пет милиони евра Европската банка за обнова и развој ќе ја поддржи Шпаркасе банка- Македонија во напорите да се подобри енергетската ефикасност кај домаќинствата. Со првата линија, вредна два милиона евра ќе се кредитираат набавките ...

повеќе »

Домување и енергетска ефикасност во Македонија

Домување и енергетска ефикасност во Македонија

Хабитат Македонија организира експертска консултација за развој на пазарот во секторот домување, со фокус на енергетската ефикасност     Тервилигер центарот за иновации во домувањето од Атланта, САД и здружението Хабитат Македонија одржаа тркалезна маса – експертска консултација на тема: ...

повеќе »

Белград ја добива првата „зелена“ зграда

Белград ја добива првата „зелена“ зграда

Поранешната зграда на „Беобанка“ која со години заради запуштеноста и негрижата беше синоним за грдото лице на Белград, нашла нов сопственик и нова намена. Новиот сопственик на зградата е белградскиот огранок на проектантската куќа  Stattwerk  од Германија, со цел истиот да ...

повеќе »

Катар 2022: Најодржливото Светско фудбалско првенство

Катар 2022: Најодржливото Светско фудбалско првенство

Изборот на Катар за домаќин на Светското фудбалско првенство 2022 година, во јавноста предизвика многу контроверзи. Најпрво заради обвинувањата за поткуп за добивање на организацијата на првенството, а потоа и реакциите на јавноста заради екстремно неповолните температури во земјата домаќин. ...

повеќе »

Иновативни завеси кои го трансформираат прозорецот

Иновативни завеси кои го трансформираат прозорецот

Дали сонувате за нов поинаков поглед од прозорецот на Вашиот стан? Сега можете да креирате поглед по желба со интересни мотиви, односно грасдки пејсажи од Париз и Њујорк. Овие дебели завеси се проект на компанијата HoleRoll. Тие го блокираат во ...

повеќе »

Mercedes – Benz арената е првиот LEED Platinum сертифициран стадион во САД

Mercedes – Benz  арената е првиот LEED Platinum сертифициран стадион во САД

Стадионот Mercedes -Benz  и официјално стана првиот LEED (Leadership in Energz and Environmental Design) Platinum сертифициран стадион во САД. Новиот дом на тимот на Atlanta Falcons, од NFL (Националната фудбалска лига), е дело на архитектите од HOK, и доби 88 ...

повеќе »

Продажбата на електричните возила зголемена за 63 проценти

Продажбата на електричните возила зголемена за 63 проценти

Според Bloomberg, продажбата на електрични возила на глобално ниво, има забележано раст од 63% во третиот квартал од 2017, споредено со вториот квартал од годинава. Имено, во третиот квартал од годинава, продажбата забележала рекордно ниво, главно поради зголемената побарувачка во ...

повеќе »

Претставен новиот Tesla Roadster – најбрзиот автомобил на светот

Претставен новиот Tesla Roadster – најбрзиот автомобил на светот

Компанијата Tesla Inc, минатата седмица подготви вистински спектакл на кој беше претставен новиот спортски  автомобил Roadster, за кој извршниот директор Илон Маск изјави дека е најбрзиот сериски произведуван автомобил во историјата. Имено, презентирањето на новиот автомобил остана тајна за јавноста се ...

повеќе »

Првата електрична Vespa, веќе од следната година на патиштата

Првата електрична Vespa, веќе од следната година на патиштата

Една година по најавата дека се работи на Vespa на електричен погон, компанијата Piaggio ја претстави продукциската верзија на Саемот за мотоцикли во Милано. Новиот модел е опишан како идеален за урбана средина. Официјалното име на овој скутер е Vespa Elettrica, ...

повеќе »
Scroll To Top