Насловна / Арт и дизајн / Енди Ворхол: „Во иднина сите ќе бидат светски познати на 15 минути“

Енди Ворхол: „Во иднина сите ќе бидат светски познати на 15 минути“

Енди Ворхол: опсесивно комерцијален поп уметник, светец-заштитник на ријалити телевизии, Фејсбук, Инстаграм, селфи, ТикТок и секое друго замисливо исполнување на неговото пророштво.

010

Основачот на поп-арт движењето, креаторот на концептот на инста-селебрити, кој започна со неговата визионерска реченица „Во иднина сите ќе бидат светски познати на 15 минути“, успевал од релативно непознати и не многу талентирани поединци да направи луѓе за кои се зборува и сите медиуми известуваат.

08

Ворхол е роден на 6. август 1928. година во Питсбург, Пенсилванија. Студирал дизајн на Технолошкиот институт Карнеги (сега Универзитет Карнеги Мелон) и се преселил во Њујорк во 1949. година, каде што работел како успешен илустратор за списанија и рекламни агенции. Тој започнал да експериментира со сликарството кон крајот на 50-тите, а своето прво признание го стекнал во 1962. година, кога ги изложи своите познати слики на конзерви за супа на Кембел, шишиња од Kока- Kола и Мерилин Монро во галеријата Ферус во Лос Анџелес. Тој, исто така, направил реплики на дрвените кутии Брило и други предмети, оспорувајќи ја разликата помеѓу уметноста и стоката.

00

Ворхол набрзо основал свое студио познато како Factory, кое станало рај за андерграунд уметници, музичари, писатели и актери. Тој се опкружил со група соработници и изведувачи наречени Ворхол суперѕвезди, кои се појавувале во неговите експериментални филмови, како што се „Chelsea Girls“ (1966), „Empire“ (1964) и „Blue Movie“ (1969). Тој исто така бил продуцент на рок групата The Velvet Underground и основач на списанието Interview.

v ban

Ворхол бил видовит чии површини кријат мистериозни води. „Она што луѓето мислат дека е Енди Ворхол не е Енди Ворхол“, велат критичарите. Обидете се со експеримент за да го разберете ова. Почнете да снимате видео и седнете пред камерата три минути. Не смеете да зборувате. Не смеете да го напуштите вашето место. Само погледнете ја камерата. „Биди она што си.“ Но, кој е тоа?

0

Ова е она на што Ворхол ги подложил луѓето во неговите Screen Tests, снимени во неговото студио Factory во Њујорк во 1960-тите. Неговите субјекти изгледаат зашеметени од постојаното испитување. Тие не можат да победат. Што и да прават, неподвижната, незапирлива филмска камера го снима тоа како вистина за тоа кои се. Боб Дилан се превиткува и прави гримаси, отворено презирајќи ја вежбата – се вели дека зграпчил една од Ворхоловите слики на Елвис како „хонорар“ – но тoa станува негов портрет и тоа е болно безобразно.

el

Младиот Лу Рид е мек и ранлив, но подоцна ја научил играта, или мислeл дека ја научил, и се обидува да ја запре камерата, држејќи ги своите црни сенки запалени додека пие шише Кока-Кола. Повторно, тоа е совршен портрет за тоа кој бил во тој момент. Значи, ако социјалните мрежи навистина беа како тестовите на екранот на Ворхол, ние постојано ќе се соочуваме со нашите гревови во исповедалницата. Ќе живеевме во вистината.

lu

Ворхол бил еден од највлијателните и најконтроверзните уметници на 20 век. Уметноста на Ворхол не била само провокативна, туку и иновативна. Тој користел фотографско сито печатење за да создаде повеќе варијации на иста слика со различни бои и ефекти. Тој соработувал со други уметници, како Жан-Мишел Баскија, Кит Харинг и Франческо Клементе. Истражувал различни теми, како што се смртта, сексуалноста, политиката, религијата и насилството.

09

Неговата Мерилин, најпознатото лице на поп-артот, продадена е во 2022 година на аукција на Кристи за 195 милиони долари. Ворхол првпат го создал делото во 1962 година, годината кога Монро си го одзела животот, така што исекол реклама од нејзиниот ран филм „Нијагара“ за да се фокусира исклучиво на нејзиното лице, а потоа направил сито за да може да го печати на платно онолку пати колку што сака, додавајќи рачно насликани бои. Тоа е веројатно неговото најпрепознатливо дело, „една од најретките и најтрансцендентните слики што постојат“, велат од аукциската куќа Кристи.

05

Во 1962 година, Ворхол почнал буквално да печати банкноти долари. Тој објавил повеќе слики од семоќниот долар, не како фалсификат, туку како уметнички дела. Парите се убави, шепотат овие рани дела на поп-арт. Подоцна ќе филозофира на таа тема. „Да се ​​биде добар во бизнисот е најфасцинантниот вид на уметност. Заработувањето пари е уметност и работата е уметност, а добар бизнис е најдобрата уметност“.

04

Но, што е тоа што „Shot Sage Blue Marilyn“ ја прави толку очигледно вредна? Во 1964 година, посетителка на студиото на Ворхол по име Дороти Подбер создала својот момент на уметнички перформанс, така што повлекла пиштол и пукала во чело на свежо испечатената Мерлин. Истрелот поминал низ куп платна зад Мерилин; она што се продаде сè уште носи лошо маскирана лузна. Таа мешавина на насилство и хаос придонесува на продажната драма. Но, сето тоа е само начин на кој пазарот го достига нечуениот и неверојатен факт дека Енди Ворхол е најголемиот и најмудар уметник кој работел некаде од 1945 година.

mm

Изгледа дека Ворхоловиот портретот на Мерлин сумира многу нешта за него. Го прославил зборот „суперѕвезда“, применувајќи го на секој што го забележал и кој можел да се одржи во амфетаминската, саркастична атмосфера на Factory. Неговото студио и собиралиште со ѕидови од сребрена фолија го дефинирале Менхетен од 60-тите години и редовно се реконструираат во филмовите како пластично фантастично место за забава. Ворхол го мешал обожавањето на „вистинските“ ѕвезди како Монро, Елизабет Тејлор и Елвис со уверувањето дека секој може да биде славна личност, макар само за момент.

10

Ворхол, исто така од себе направил славна личност, отворајќи го патот за денешните уметници со неговата свесна експлоатација на медиумите во сè, од разговори и настапи во сапуници – иако едносложни – до реклама за хамбургер што стана постхумен вирален хит. Неговите полароид портрети од 70-тите дури ги натераа богатите и славните да платат да станат субјекти на Ворхол. Тој ја измислил својата слика како загадочна фигура, прикажувајќи се себеси во полусенка, во нијанси.

rr

Музејот на Енди Ворхол во Питсбург е најголемиот музеј во САД посветен на еден уметник.

Енди Ворхол бил повеќе од уметник. Бил визионер кој го промени начинот на кој го гледаме светот. Можеби бил во право со изјавата „во иднина сите ќе бидат светски познати на 15 минути“. Но, како и да е, тој секогаш ќе биде запаметен многу подолго од тоа. Починал на денешен ден, 1987 година на 58 години во Њујорк.

01 dd moon

Испрати коментар

Scroll To Top