Насловна / Вести / Пронајдена ретка птица која е половина мажјак, половина женка

Пронајдена ретка птица која е половина мажјак, половина женка

Истражувачи откриле ретка птица која е мажјак на едната половина од телото и женка на другата половина. Ова откритие е опишано како нешто на што се гледа „еднаш во животот“.

Природниот резерват Паудермил во Природно-научниот музеј Карнеги последен пат пронашол ваков примерок пред 15 години и тоа е само петтата од скоро 800 илјади птици што природниот резерват ги видел досега.

ptica

“Сите вработени се толку возбудени! Секако, имаше интерес од научна гледна точка, но среќата преовладуваше заради откривањето на нешто толку ретко“, изјави за Си-ен-ен Ени Линдзи, менаџер на програмата за поврзување птици во резерватот.

Птицата е идентификувана како Гросбик со гради. Машките и женските црешари се разликуваат по боја: мажјаците имаат розови пазуви, додека женките се жолто-кафени.

Надворешното крило на оваа птица е со различни бои. Оваа генетска варијација е позната како гинандроморфизам.

Научниците не знаат многу за тоа како гинандроморфизмот влијае на животот на птицата.

ptica2

“Веројатно нема никакви предности на овој феномен, но тоа дефинитивно ќе влијае на способноста на птицата да се пари. Не знаеме дали таа женска страна има функционален јајник. Ако ја има и ако е во можност да привлече машки партнер, можеби би можела да се размножува“, рече Линдзи.

Бидејќи откритието не е дојдено во сезоната на размножување, птицата не покажала знаци на однесување што може да помогне да се одговори на некои од овие прашања.

Резерватот ја пронашол птицата за време на акцијата на „поврзување“ на птиците, кога уловените птици се обележани со минијатурна алуминиумска лента за стапала на која има деветцифрен идентификациски код, по што се ослободуваат.

Она што е утврдено е дека птицата има најмалку една година, што значи дека е во состојба да преживее самостојно до зрелоста.

ptica11

Гинандроморфијата не е невообичаена. Се јавува кај пајаци, ракови, па дури и кокошки.

Ова е резултат на генетска грешка кога неплодено јајце со две јадра се спојува со спермата и создава ембрион и со машки и со женски клетки.

Линдзи успеала да земе примероци од перјата на оваа птица, па затоа природниот резерват ќе може да ги искористи за генетска анализа со цел да открие што е можно повеќе за овој феномен.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top