Насловна / Вести

Категорија: Вести

Feed Subscription

La Seine Musicale – новиот архитектонски симбол на Париз

La Seine Musicale – новиот архитектонски симбол на Париз

Дизајниран според проект на архитектите Шигеру Бан и Жан де Гастињ, во Париз неодамна е отворена сала за одржување на музички и културни настани, кои притоа ја промовираат екологијата и одржливоста. Имено, нејзината сферична структура ја опкружува мобилно едро од ...

повеќе »

Седум генијални ресторани во светот кои ја ценат уметноста

Седум генијални ресторани во светот кои ја ценат уметноста

Повеќето од најпрестижните готвачи на светските ресторани многу држат до тоа нивните јадења да изгледаат како вистински мали уметнички дела. Истовремено, поголемиот број на сопственици на овие ексклузивни ресторани одлучиле да одат во друга крајност. Па така, некои од нив ...

повеќе »

Дискусија „Размислување надвор од рамката: независната културна сцена и културните работници“

Дискусија „Размислување надвор од рамката: независната културна сцена и културните работници“

Последната дискусија во рамки на дискурзивно-едукативната програма „Совршениот уметник“, насловена „Размислување надвор од рамката: независната културна сцена и културните работници“ беше одржана во саботата во Мобилната/монтажна галерија во Паркот на франкофонија. На дискусијата, модерирана од Ивана Васева, учествуваа Наталја Алтхаузер, ...

повеќе »

„Епл“ почна производство на „АјФон“ во Индија

„Епл“ почна производство на „АјФон“ во Индија

Компанијата „Епл“ бара нови пазари за продажба на „АјФон“, па покрена производство во Индија, која е главна цел. „Епл“ почна да го произведува својот смартфон во Индија, а првиот проект е производство на нај ефтиниот модел „АјФон SE“. Тоа е ...

повеќе »

Општина Центар го реконструираше водоводот и коловозот на „Људевит Гај” во Дебар Маало

Општина Центар го реконструираше водоводот и коловозот на „Људевит Гај” во Дебар Маало

Жителите на улицата „Људевит Гај“ живеат во срцето на Центар, во Дебар Маало. Но секојдневно, при најмал дожд, се бореа со вировите полни вода, а движењето и возењето автомобил не беше безбедно. Улицата беше целосно руинирана и жителите се жалеа ...

повеќе »

Шумска колиба идеална за потполн одмор

Шумска колиба идеална за потполн одмор

Кога зборуваме за вистински одмор, голем број луѓе ќе се согласат дека тој подразбира мир, тишина и изолација од вревата на големите градови. Се поголем е бројот на оние што ќе се одлучат за купување или изнајмување на затскриено сместување ...

повеќе »

Се отвора петтата сесија на меѓународната Летна школа за архитектура во Охрид

Се отвора петтата сесија на меѓународната Летна школа за архитектура во Охрид

Во Охрид, во периодот од 25 јуни до 2 јули ќе се одржи петтата сесија на меѓународната Летна школа за архитектура во организација на Факултетот за архитектура и дизајн при Универзитетот Американ колеџ Скопје и НУ Завод за заштита на ...

повеќе »

Успешно одржана Првата конференција на „Винербергер“ за архитекти во Македонија

Успешно одржана Првата конференција на „Винербергер“ за архитекти во Македонија

На 22 јуни, во хотелот „Александар Палас“ се одржа Првата конференција на „Винербергер“ за архитекти и инженери во Македонија. Со свои обраќања конференцијата ја отворија директорот за продажба и маркетинг на „Винербергер-Тондах“ во Македонија, Владимир Златковски, како и претседателот на ...

повеќе »

Rolls-Royce креираше еколошки млазен мотор за авиони

Rolls-Royce креираше еколошки млазен мотор за авиони

Британскиот производител на автомобилиRolls-Royce започна со производство на еден од најквалитетните еколошки мотори за авиони. Се работи за моторот Trent KSVB кој ќе се користи во авионот Airbus A350, и ќе биде еден од најтивките мотори досега, но и со ...

повеќе »
Scroll To Top