Насловна / Екологија

Категорија: Екологија

Feed Subscription

Во 2018, Кина ќе пошуми површини со големина на Ирска

Во 2018, Кина ќе пошуми површини со големина на Ирска

Кинеската влада неодамна најави дека годинава има за цел пошумување на територија еквивалентна на површината на Ирска.  China Daily известува дека 2018 година ќе биде обележана како година на борба со еколошките предизвици. Владата планира да го зголеми процентот под шуми од ...

повеќе »

Прекрасен парк на косиот покрив од фабрика за преработка на отпад

Прекрасен парк на косиот покрив од фабрика за преработка на отпад

Amager Resource Center и SLA  ги објавија завршните идејни скици за проектот за парк на покривот на постројка за третирање на отпад („Amager Bakke Waste-to-Energy Plant Rooftop Park“). Површината од 16.000 квадратни метри  се карактеризира со комбинација од ски патеки и зеленила ...

повеќе »

Ќе се гради најголемата европска фабрика за водород, со „зелена“ технологија

Ќе се гради најголемата европска фабрика за водород, со „зелена“ технологија

Неодамна, во Холандија претставен е план за изградба на нова фабрика за производство на „зелен“ водород. Се работи за партнерски проект на холандската хемиска индустрија  Akzo Nobel  и операторот на гасниот транспортен систем  Gasunie, кој според производните капацитети ќе биде најголема фабрика ...

повеќе »

Повеќе од 1/4 од Земјата ќе се претвори во пустина

Повеќе од 1/4 од Земјата ќе се претвори во пустина

Над една четвртина од површината на Земјата ќе се исуши дури и доколку човештвото успее да го ограничи глобалното затоплување согласно таргетот договорен со спогодбата од Париз, предупредуваат кинески научници. Решението може да биде во понатамошно намалување на таргетот во ...

повеќе »

Велика Британија: Напуштањето на ЕУ не значи намалување на еко стандардите

Велика Британија: Напуштањето на ЕУ не значи намалување на еко стандардите

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, го претстави на јавноста 25-годишниот план за подобрување на заштитата на животната средина во земјата и уништувањето на пластичниот отпад, ветувајќи дека напуштањето на ЕУ не значи намалување на еколошките стандарди. Целите кои се ...

повеќе »

„Пепси“ купува 100 електрични камиони „Тесла“

„Пепси“ купува 100 електрични камиони „Тесла“

Компанијата „Тесла“ објави дека  им нови резервации за електричниот камион – шлепер, кој е претставен во средината на ноември. „Пепси“ е првиот купувач со нарачка од 100 камиони  Tesla Semi.  Досега најголемата поединечна нарачка изнесувала 50 возила, а купувач била ...

повеќе »

Компостирање – отпадот како ресурс

Компостирање – отпадот како ресурс

„Отпадот не е проблем, туку на него треба да се гледа како на ресурс, рече на вчерашната завршна прес-конференција директорката на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион“, Жулиета Ѓуркова. На пресот беа презентирани резултатите од проектот „Размислуваме за компостирање-посветени ...

повеќе »

Во недела нов протест во Скопје против аерозагадувањето

Во недела нов протест во Скопје против аерозагадувањето

На социјалната мрежа „Фејсбук“ граѓани се организираат за протест против загадувањето на воздухот пред Владата на РМ. Протестот е предвидено да почне точно напладне. Во објавата пишува: „Британската влада во 2000 ни подарила согорувач за медицински отпад, кој не ги ...

повеќе »

„Еко-живот“ со акција за обезбедување соларни колектори за ранливи категории

„Еко-живот“ со акција за обезбедување соларни колектори за ранливи категории

  Еколошкото друштво „Еко-живот“ од Кавадарци покрена акција за обезбедување соларни колектори за топла вода за социјално ранливи домаќинства, информира денеска за МИА претседателот Роберто Паризов. Тој појаснува дека колекторите ќе бидат наменети за семејства кои немаат поголеми месечни примања ...

повеќе »
Scroll To Top