Насловна / Архитектура

Категорија: Архитектура

Feed Subscription

Реализиран дијамантскиот објект на кралицата на архитектурата

Реализиран дијамантскиот објект на кралицата на архитектурата

Победничкото решение за новата зграда на пристанишната администрација во Антверпен, коешто е дизајнирано од страна на архитектонската фирма Zaha Hadid Architects, зрачи со футуристички дизајн, а во исто време оддава почит на историјата на градот. Имено, Антверпен некогаш бил познат ...

повеќе »

До крајот на 2017 ќе биде отворена најголемата џамија во Турција

До крајот на 2017 ќе биде отворена најголемата џамија во Турција

Работите на изградбата на новата џамија во Истанбул, која ќе биде најголема џамија во историјата на Република Турција, веќе се приведуваат кон крај, а планирано е до крајот на годинава таа да биде отворена за верниците и посетителите. Изградбата на ...

повеќе »

Фантастичен проект на куќа што „расте од шума“

Фантастичен проект на куќа што „расте од шума“

Се поголем е бројот на луѓе кои се одлучуваат да живеат во природата, или барем на безбедно растојание од градската врева. Еден од најинтересните примери на архитектонски проекти кои се занимаваат со такви барања ни доаѓа од Мексико. Познатата мексиканска ...

повеќе »

Иновативна фасада со тројно стакло за зголемена енергетска ефикасност на објектот

Иновативна фасада со тројно стакло за зголемена енергетска ефикасност на објектот

Италијанската компанија Giovanni Vaccarini Architetti го проектираше објектот на новото седиште на  компанијата Société Privée de Gérance (SPG), во историскиот дистрикт на Женева. Попрецизно, се работи за реконструкција и надградба на веќе постоечка зграда, при што клучен нов елемент е стаклената фасада ...

повеќе »

Кенго Кума ќе гради дрвен музеј во Турција

Кенго Кума ќе гради дрвен музеј во Турција

Познатата архитектонска фирма Kengo Kuma & Associates изготви проект за музеј кој ќе се гради во универзитетското место Ескишер во северозападна Турција. Како водач на проектот, архитектот Jуки Икегучи, го презентирал идејниот проект на музејот, кој е составен од разиграно ...

повеќе »

Васту, фенг шуи, геомантија… (1)

Васту, фенг шуи, геомантија… (1)

Глобален проблем на светот денес е нарушувањето на природната средина, која е резултат на големиот индустриски и технолошки развој во 20 век. Сè поголем број архитекти, инженери, екологисти, луѓе со различни професии, на разни страни во светот, бараат решение за ...

повеќе »

10 најодржливи проекти за 2017, според Американскиот институт на архитекти

10 најодржливи проекти за 2017, според Американскиот институт на архитекти

Американскиот институт на архитекти (The American Institute of Architects (AIA) и неговиот Комитет за животна средина  Committee on the Environment (COTE)  ги објавија имињата на добитниците на т.н. „2017 Top Ten Awards“. Преку оваа награда им се оддава признание на објектите ...

повеќе »

Турција гради музеј во знак на сеќавање на неуспешниот пуч

Турција гради музеј во знак на сеќавање на неуспешниот пуч

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган планира да изгради нов музеј кој ќе биде посветен на неуспешниот обид за пуч од јули минатата година. За новиот музеј е задолжено Министерството за култура на Турција, кое забрзано го подготвува „Музејот на 15 ...

повеќе »

Монументална резиденција за малку поинаков одмор

Монументална резиденција за малку поинаков одмор

Villa Além се наоѓа во Португалија и е одличен приказ на специјална врска меѓу човекот, природата, модерниот дизајн и просторот за живеење. Објектот е проектиран од страна на архитектот Валерио Олгиати, како еден вид на оаза за одмор на едно ...

повеќе »
Scroll To Top