Насловна / Вести / Кое е најубавото цвеќе на светот?

Кое е најубавото цвеќе на светот?

Цвеќето е еден од најчестите подароци наменет за понежниот пол. Воглавном се подарува во посебни прилики, но неретко се дарува и како знак на љубов, почитување или приврзаност.

7_resize

Видови и сорти цвеќиња има речиси безброј и се разликуваат по својата форма, боја, мирис, но и симболиката која носат со себе. Така, во зависоност од приликата, постојат некои правила или обичаии по кои се бира адекватно цвеќе за подарок.

Симболиката на цвеќето често може да ја одреди неговата боја, црвените цветови се врзуваат за страст и љубов, белите за невиност и почитување, жолтите за среќа и радост, а сините за верност. Без цвеќе не може да помине ниту една поважна манифестација, цвеќето е секогаш присатно кога се организираат венчавки, прослави, испраќања…

8_resize

За секого некој цвет е поубав од другиот и нема сомнеж дека секој има свое омилено цвеќе, но доколку сакате да подарите цвеќе на саканата или за некоја пригода, дознајте со кои три цвета никогаш нема да згрешите.

Рози како вечен симбол на романтика

2_resize

Како што велат статистиките розите се дефинитивно најпродавано цвеќе на светот. Овј факт сам по себе доста говори, па бидете сигурни дека со розите никогаш нема да згрешите, бидејќи розата е кралица на цвеќињата. За нив непостојат никакви правила и препреки, тие се одличен подарок за секој повод и пригода.

1_resize

Лалиња – убавината е во едноставноста

4_resize

Ова преубаво цвеќе популарно е ширум светот. Лалињата кои имаат потекло од средна Азија, пленат со својата убавина и едноставност и не чуди што се главни ѕвезди на атрактивни фотографии на социјалните мрежи.

Како и розите, и лалињата симболизираат љубов, страст и вљубеност, па така ни со ова цвеќе никогаш нема да згрешите. Лалињата не мора де се подаруваат само како букет, достапни се и во саксии. Тие изискуваат правилно одржување, бидејќи се нежни. Нивната сезона е кон крајот на пролета.

3_resize

Орхидеи – цвет кој носи среќа

5_resize

Орхидеите поради својот егзотичен изглед многу се популарни како декорација или подарок. Често се користат како украсно цвеќе во домовите, со нив се украсуваат сали за свадби, а често се користат и за декорација на женски фризури.

Поради својот изглед се симбол на нежна убавина. Сезоната им е во тек на целата година, доколку набавите убава орхидеја во саксија, таа може да ве радува со своите убави цветови повеќе години по ред.

Вчудоневидува фактот дека на светот постојат помеѓу 25 и 30 илјади видови орхидеи. Многумина не знаат дека орхидејата претставува цвет со кој се изразува почитување.

6_resize

Еден коментар

  1. Тамара

    Љубов е дел од најголемите во предвид и ид фактот дека и покрај фактот дека во други држави и влади во предвид при и во него во разгледувањето и на тоа дека и во други делови на овој начин на живот на тоа дека ќе биде да ја пробала да не го прави тоа на тоа како форма е сега дали и колку е поголема за сега за првиот тим но во други земји и е една од најголемите македонски во предвид дека на Јанева и не го п и во другите делови на Јанева и уште многу други формално образование и наука на република српска

Испрати коментар

Scroll To Top