Насловна / Архитектура / Click Clack Хотел

Click Clack Хотел

Click Clack Hotel_02_resizeПознатите колумбиски архитектонски студија ‘plan:B Arquitectos’ и ‘Perceptual Studio’ го дизајнираа хотелот ‘Click Clack’, лоциран во Богота, Колумбија. Овој хотел, според познавачите на хотелската архитектонска сцена во Латинска Америка, е еден од оние објекти кој е чиста архитектонска и естетска спротивност на препознатливите корпоративни хотели. Click Clack Hotel_01_resize Click Clack Hotel_07_resizeФасадата на оваа 11-катна зграда е обликувана од ламиниран црн челик, додека ентериерот е креиран од парчиња мебел од познатите скандинавски современи брендови како што се ‘Hay’ и ‘Bo Concept’. Други карактеристични елементи од хотелот, кои посебно ги истакнуваат се вертикалната градина и два изложбени простори за уметнички инсталации. Хотелот се наоѓа на листата за најдобри урбани хотели за 2013 година во познатото списание за архитектура, дизајн и ентериер ‘Wallpaper’.Click Clack Hotel_03_resize Click Clack Hotel_04_resize Click Clack Hotel_06_resize Click Clack Hotel_07_resize Click Clack Hotel_09_resize Click Clack Hotel_08_resize Click Clack Hotel_05_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top