Насловна / Author Archives: Самоел Хорват (page 4)

Author Archives: Самоел Хорват

Feed Subscription

Луксузни станбени комплекси во Скопје

Луксузни станбени комплекси во Скопје

  Во Скопје е актуелна изградбата на модерни станбени комплекси кои наликуваат на град во град. Овие многукатници ја менуваат силуетата на градот Скопје. Изградбата на првите две од предвидените четири кули, кои ги гради турската компанија „Џевахир холдинг“, предвидена е ...

повеќе »

Објекти со кровни градини во Скопје

Објекти со кровни градини во Скопје

 Жителите од Водно ги облагородуваат дворовите и истовремено одржуваат разеленети покривни конструкции, живеејќи во симбиоза со природата, а притоа штедејќи енергија и штитејќи го своето здравје. Скопјани со своите зелени покривни решенија ја надоместуваат загубата на градските паркови, уживајќи во ...

повеќе »

Катна гаража во Скопје добитник на „Architizer А+“

Катна гаража во Скопје добитник на „Architizer А+“

 Новата катна гаража спроти седиштето на „Макпетрол“ во Скопје, иако не ја освои наградата од жирито, доби најмногу гласови на интернет-гласањето за наградата „Архитизер А+“ во категоријата на паркинг објекти. Проектот на македонските архитекти Минас Бакалчев, Митко Хаџи Пуља, Саша Тасиќ, ...

повеќе »

Малите населени места ќе добијат пречистителни станици

Малите населени места ќе добијат пречистителни станици

Отпадната вода од домаќинствата во селото Марино веќе две години се пречистува во мала пречистителна станица и потоа се употребува за полевање на земјоделските површини, а наскоро овој технолошки благодат ќе го почувствуваат и жителите на селата Kадино и Илинден, ...

повеќе »

ОУ „Кузман Јосифовски-Питу“ целосно реновирано

ОУ „Кузман Јосифовски-Питу“ целосно реновирано

 За околу два месеца треба да завршат градежните активности за подобрување на условите во подрачното основно училиште „Кузман Јосифовски-Питу“ во Црниче. Согласно проектот, кој го изготви „Прима Инженеринг“ – Скопје, се имплементираат мерки за енергетска ефикасност – се заменуваат прозорците и целосната ...

повеќе »

Одолговлечена изградбата на подземна сообраќајница зад „Рамстор“

Одолговлечена изградбата на подземна сообраќајница зад „Рамстор“

  Изградбата на подземната сообраќајница зад трговскиот центар „Рамстор“ во Скопје доцни една година. Иако првичните очекувања на градските власти беа дека градежните активности ќе почнат до март 2013 година, на терен ништо не навестува дека работите ќе мрднат од мртва ...

повеќе »

Филхармонијата во Скопје вреди 40 милиони евра

Филхармонијата во Скопје вреди 40 милиони евра

  Министерството за култура потпиша договор со австриската компанија „Штрабаг АГ“ за изведување на градежни, градежно – занаетчиски, ентериерни и инсталатерски работи на новиот објект на Македонската филхармонија кој се гради во центарот на Скопје. За целосно ентериерно уредување со ...

повеќе »

Етно селото кај Нерези во завршна фаза на изработка

Етно селото кај Нерези во завршна фаза на изработка

Во тек се завршните градежни работи на проектот „Македонско село“ кај манастирот Св. Пантелејмон во Горно Нерези, а Министерството за економија пред два месеци ја одбра фирмата „Тренд инвест“ за концесионер кој ќе стопанисува со комплексот. „Тренд инвест“ ќе ги врши хотелиерските, угостителските, туристичките ...

повеќе »

Реконструкцијата на патот кон Маврово ќе ја финансира Светска банка

Реконструкцијата на патот кон Маврово ќе ја финансира Светска банка

  По три и пол години од првичното лизгање на земјиштето на регионалниот пат Маврови Анови – Маврово, Јавното претпријатие за државни патишта бара градежна компанија која ќе ја санира нестабилната зона во должина од 70 метри и ќе го ...

повеќе »
Scroll To Top