Насловна / Author Archives: Самоел Хорват (page 2)

Author Archives: Самоел Хорват

Feed Subscription

Шигеру Бан – експресионист на невидливата структура

Шигеру Бан – експресионист на невидливата структура

Шигеру Бан e роден во Токио во 1957 година. Јапонскиот архитект е познат по својата иновативност во користењето на рециклирачки материјали за креирање на исклучителна и невообичаена архитектура. Студиите по архитектура ги започнува на Државниот институт во Калифорнија, за подоцна ...

повеќе »

Реконструкција на „Езерце“ во Градски парк – Скопје

Реконструкција на „Езерце“ во Градски парк – Скопје

 Деновиве ќе се знае како ќе изгледа старо-новото „Езерце“ во Градски парк, пренесува Утрински. Дали општина Центар ќе го обнови објектот, па ќе го даде под кирија, или, пак, тоа ќе го стори приватен инвеститор, кој за возврат ќе го добие ...

повеќе »

Нефункционални и руинирани чешми низ центарот на Скопје

Нефункционални и руинирани чешми низ центарот на Скопје

 На скопјани им пречи недостигот или дефектните чешмички во централното подрачје, иако, искуствата се врзуваат и за целата градска територија. Но, се чини во Центар има најголема фреквенција на пешаци, па оттаму се јавува и потребата за поредовен третман и ...

повеќе »

Црниче со ново повеќенаменско игралиште

Црниче со ново повеќенаменско игралиште

 До крајот на мај ќе биде пуштено во употреба новото повеќенаменско игралиште во населба Црниче. Дотогаш, екипите на фирмата „Бауер БГ”, кои работат со засилена динамика, треба да го завршат овој спортски објект во ПОУ „Кузман Јосифовски-Питу“, кој ќе нуди ...

повеќе »

Изградба на плоштад во Влае

Изградба на плоштад во Влае

 По неколку одложувања и градежни паузи општинарите од Карпош повторно работат на плоштадот до станбениот комплекс Порта Влае, пишува „Утрински“.  Замислениот простор со површина од 6.500 метри квадратни и средиште со кружна фонтана досега требаше да биде готов, а карпошовци ...

повеќе »

Изградба на фекална канализација до населбата Сончев град

Изградба на фекална канализација до населбата Сончев град

 Министерството за транспорт и врски бара изведувач на фекалната канализација до идната елитна населба Сончев град и до населеното место Сопиште. За реализацијата на овој дел од инфраструктурата од државниот буџет е предвидено да се издвојат финансиски средства во висина ...

повеќе »

Продолжува изградбата на автопатот Демир Капија – Смоквица

Продолжува изградбата на автопатот Демир Капија – Смоквица

 Подружницата на грчката компанија „Актор“ АДТ во Скопје денеска соопшти дека ги продолжува градежните активности за изградба на автопатската делница Демир Капија – Смоквица. Во нивниот камп во Миравци денеска ќе се одржат интервјуа за работа со селектираните кандидати. На терен ...

повеќе »

Нови барокни фасади на улиците „Никола Вапцаров“ и „Димитрие Чуповски“

 Продолжува промената на изгледот на зградите од централното градско подрачје на Скопје. Градот потпиша договори за реконструкција на фасадите на објектите со број 2, 3 и 4 на улицата „Никола Вапцаров“ и број 22, 23 и 24 на улицата „Димитрие ...

повеќе »

Санирани пет објекти од споменична целина во Кратово

Санирани пет објекти од споменична целина во Кратово

 Националниот конзерваторски центар ја заврши реконструкцијата и реставрацијата на пет дуќани – објекти од староградската архитектура во рамките на споменичната целина Ајдучка чаршија во Кратово. Конзерваторските зафати на овие зданија беа дел од проектот на надлежното министерство за зачувување на ...

повеќе »
Scroll To Top