Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1137)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Oсветлување и изградба на пешачка патека во село Батинци

Oсветлување и изградба на пешачка патека во село Батинци

Во општина Кисела Вода започнаа градежните работи за реконструкција на сообраќајната сигнализација и патна опрема, осветлувањето и изградбата на пешачка патека во село Батинци. Се работи за патниот правец од раскрсница пред населба Драчево кон Марков Манастир пред влезот во ...

повеќе »

Со вештачки земјотрес се испитува стабилноста на зградите

Со вештачки земјотрес се испитува стабилноста на зградите

Сигурноста на новоизградениот станбен објект на „Адора Инженеринг“ на улица „Методија Шаторов Шарло“ во Аеродром утре ќе се испитува со вештачки земјотрес. Ова се прави во прилог на новите измени на Законот за градење, за зголемена стабилност и сеизмичка заштита ...

повеќе »

Стол од чисто злато

Стол од чисто злато

Овој дизајнерски стол од злато зборува сосема доволно за суштината на луксузот. Столот е дизајниран од страна на шведскиот дизајнер и архитект Fredrik Mattson, а инспириран е од наградата што ја добил за дизајн – „Златна столица“. Ова луксузно и ...

повеќе »

Етно селото на Водно готово за еден месец

Етно селото на Водно готово за еден месец

Од Министерството за економија најавија дека комплексот „Македонско село“ на падините на Водно ќе биде готов до крајот на март, пишува „Дневник“. Првите гости во автентичните куќи требаше да стасаат уште во јануари, но работите се одолжија поради изградбата на ...

повеќе »

Изложба на графики во „Марко Цепенков“ во Прилеп

Изложба на графики во „Марко Цепенков“ во Прилеп

Утре од 19 часот во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложба на графики од  Графичката ликовна колонија од Македонски Брод. На изложбата ќе бидат изложени 30 графики. На изложбата ќе бидат претставени дела на ...

повеќе »

Да ѕирнеме во домовите на архитектонските великани

Да ѕирнеме во домовите на архитектонските великани

Како живеат најпознатите светски архитекти? Реномираниот Salon del Mobile, кој ќе се одржи во април оваа година во Милано, ќе биде домаќин на специјалнa и мошне интереснa изложба насловена Where Architects Live. Со оваа инсталација, посетителите ќе можат да погледнат во ...

повеќе »

Одгледување на тепих од мов во вашиот дом

Одгледување на тепих од мов во вашиот дом

Terramac е еколошка плетена ткаенина која служи како потпора на корењата од мовот, го држи компактен, и го заштитува  семето. Изработен е од влакна од полимлечна киселина. Овој материјал е биоразградлив и може за десет години да премине во форма ...

повеќе »

Доделени 50 решенија за легализација нa дивоградбите во Кисела Вода

Доделени 50 решенија за легализација нa дивоградбите во Кисела Вода

Нови 50 семејствa од општина Кисела Вода ја искористија можноста да се стекнат со правна и легална сопственост на своите домови. Во големата сала на општината, денеска градоначалникот Билјана Беличанец – Алексиќ им ги  додели решенијата за легализација на бесправно ...

повеќе »

Изложба „Османлиските културни белези во Македонија“ во Чифте амам

Изложба „Османлиските културни белези во Македонија“ во Чифте амам

Во Галеријата „Чифте амам“ утре ќе биде отворена изложба „Османлиските културни белези во Македонија“, организирана од Турскиот културен центар „Јунус Емре“ од Скопје и Завод и Музеј – Битола. Автор на изложбата е Даниела Николова. Таа ќе претстави експонати со ...

повеќе »
Scroll To Top