Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1099)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Наскоро ретроспектива на Маљевич во Лондон

Наскоро ретроспектива на Маљевич во Лондон

Ретроспективна изложба насловена „Маљевич: револуционерноста на руската уметност“ со вкупно 300 дела ќе биде поставена во лондонската галерија „Тејт модерн“ на 16 јули. Оваа изложба на Казимир Маљевич, еден од најважните уметници на 20 век, ќе биде прва во последните ...

повеќе »

Американско-турски конзорциум ќе ги поврзе со автопат Косово и Македонија

Американско-турски конзорциум ќе ги поврзе со автопат Косово и Македонија

Американско-турскиот конзорциум „Бехтел-Енка“ за 820 милиони долари ќе го гради новиот автопат што ќе ги поврзува Косово и Македонија. Косовското министерство за инфраструктура го потпиша договорот за автопатот, што се оценува дека ќе има огромно значење за транспортното поврзување меѓу ...

повеќе »

Сите нови градби задолжително со приклучок за гас

Сите нови градби задолжително со приклучок за гас

Сите видови нови градби треба да имаат приклучок за гасоводна инфраструктура со што би се овозможило непречено поврзување по изградбата на оваа инфраструктура. Тоа е предвидено со Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за градење, што го достави Владата ...

повеќе »

Кога храната станува уметност!

Кога храната станува уметност!

Луѓето се навикнати на добри и сочни фотографии на храна. Бразилскиот фотограф William Kass отиде чекор понатаму и создаде вистински мал надреален свет. Во серијата, што ја нарекол Minimize-Food, минијатурни фигури на луѓе се сместени во реални сценографии направени од ...

повеќе »

Градинката „Срничка“ со соларен систем

Градинката „Срничка“ со соларен систем

Во градинката „Срничка“, објект „Црвенкапа“, неодамна се инсталираше 150-литарски соларен систем во рамки на проектот „Градина на добрина и љубезност– услов за одржлива енергетска заштеда“, информираат од општина Аеродром. Соларниот систем ќе го апсорбира директното и дифузното сончево зрачење, како ...

повеќе »

Градинката „Кочо Рацин“ во Капиштец по седум децении замина во историјата

Градинката „Кочо Рацин“ во Капиштец по седум децении замина во историјата

Старата градинка „Кочо Рацин“ во Капиштец изградена далечната 1947 година, со азбестни цементни ѕидови, со мувла по ѕидовите, руинирани подови, искршени и стари креветчиња и кујна која одамна го ислужила своето, конечно замина во историјата, известуваат од општина Центар. Како ...

повеќе »

Во Москва ќе градат објекти врз подземни скривници

Во Москва ќе градат објекти врз подземни скривници

Напуштените подземни скривници ќе се користат за изградба на надземни објекти, во тие рамки и станбени згради. Ова го соопшти заменик директорот на Научно-инженерскиот центар за искористување на подземното пространство „Мосинжпроект“, Игор Харченко. Освен тоа во наредните пет години во ...

повеќе »

Нова продавница на „Прада“ во Шангај

Нова продавница на „Прада“ во Шангај

На почетокот на јуни, „Прада“ отвори уште една продавница во Шангај, дури петта по ред. Се наоѓа во трговскиот центар L’Avenue и овој простор се протега на 100 квадратни метри, кој е дизајниран од страна на италијанскиот архитект Roberto Baciocchi. ...

повеќе »

Црногорската влада чека одговор од банките за автопатот Бар-Бољаре

Црногорската влада чека одговор од банките за автопатот Бар-Бољаре

Претставници на црногорската влада и „Ексим банка“ уште преговараат за моделот на финансиска конструкција за автопатот Бар-Бољаре и засега нема информации кога би можел да дојде одговор од кинеска страна, соопшти црногорското министерство за финансии. Од таму соопштуваат дека имаат ...

повеќе »
Scroll To Top