Насловна / Author Archives: Порта3 (page 1098)

Author Archives: Порта3

Feed Subscription

Четврта енергетски ефикасна фасада во Центар

Четврта енергетски ефикасна фасада во Центар

Како што соопштија од општина Центар, жителите на зградата на улицата Франклин Рузвелт бр. 46, добија обновена фасада со убави бои, избрани во договор со станарите. Ова е четврта енергетско ефикасна фасада од планираните 11 фасади кои во договор со ...

повеќе »

„Четврта смена“ – мото на Skopje Design Week 2014

„Четврта смена“ – мото на Skopje Design Week 2014

„Четврта смена“ е мотото на овогодишниот четврти Skopje Design Week, кој од 23 до 28 септември ќе се одржи во Куршумли Ан. Според организаторите, ова издание на фестивалот ќе понуди програма којашто ќе ги оправда очекувањата на урбаната публика, дизајн ...

повеќе »

Провокативен излог на брендот „Хермес“

Провокативен излог на брендот „Хермес“

Француското студио zim & zou се одговорни за мајсторски украсениот излог на модната куќа Хермес во нивниот бутик во Барселона. Тешко е човек да не застане пред излогот на улица Paseo de Gracia, од кој ве мами одлично рачно изработена ...

повеќе »

Дигитализација на мапите на Њујорк од 19 век

Дигитализација на мапите на Њујорк од 19 век

Додека кај нас Катастарот работи на дигитализација на состојбата на изградените објекти, во САД се работи на дигитализација на мапите од минатото. Како што пренесува Gradnja.rs, Јавната библиотека на градот Њујорк го покренала проектот наречен Building Inspector, чија намера е ...

повеќе »

„Саут стрим транспорт“ доби дозвола за изградба на „Јужниот тек“

„Саут стрим транспорт“ доби дозвола за изградба на „Јужниот тек“

Руското министерство за градежништво и станбено-комунални услуги на компанијата „Саут стрим транспорт“ ѝ издаде дозвола за изградба на гасоводот „Јужен тек“, соопшти денес таа компанија. Во согласност со тој документ, компанијата ќе може да ги почне подготвителните работи на морскиот брег, ...

повеќе »

Бесплатни паркинг простори во Охрид

Бесплатни паркинг простори во Охрид

Од локалната самоуправа најавуваат уште неколку бесплатни паркинг простори во Охрид. Бесплатно ќе биде паркирањето на автомобили на неодамна уредениот паркинг кај Долни Сарај, на паркингот на улица „Илинденска“, кај Античкиот театар и над театарот, пред куќата на Уранија, на ...

повеќе »

Македонски железници со нови услови во тендерот за нов деловен објект

Македонски железници со нови услови во тендерот за нов деловен објект

„Македонски железници-Инфраструктура“ ќе ги менува условите во тендерот со кој трет пат ќе бара инвеститор за изградба на нов деловен објект на местото на старите постземјотресни бараки на улицата „Јордан Мијалков“, пишува „Дневник“. Првите два тендери, кои беа распишани во ...

повеќе »

„Замок“ на две нивоа за најмалите во Кисела Вода

„Замок“ на две нивоа за најмалите во Кисела Вода

За само неколку месеци во општина Кисела Вода на најфреквентните места, жителите од околните згради добија преуредени катчиња за одмор, а за најмладите простор за игра. Она што не е за занемарување е самата естетика и функционалност на реквизитите, кои ...

повеќе »

Изложба на Ана Матковска во Мала станица

Изложба на Ана Матковска во Мала станица

Утре (3 јули), со почеток во 20.30 часот, во НУ Национална галерија на Македонија, објект Мала станица, ќе биде отворена самостојна изложба на младата македонска уметница Ана Матовска под наслов Related Parties. Насловот Related Parties на изложбата на Ана Матовска, ...

повеќе »
Scroll To Top