Насловна / Author Archives: Љупчо Атанасовски (page 7)

Author Archives: Љупчо Атанасовски

Feed Subscription

Архитектурата на Московска област – 2

Архитектурата на Московска област – 2

Московска област Површина  444 000 км2. жители над 7 милиони. Се простира во радиус од 100-150 километри. околу Москва, надвор од најголемата кружна сообракајница на Москва МКАД, со повеќе градови до 300.000 жители и безброј села и вилски населби “поселок”, ...

повеќе »

Бела вила во хајтек стил

Бела вила во хајтек стил

Летото заминува. За повеќето остануваат убави спомени од грчките или некои други подалечни плажи. За останатите, како и за мене, што го немаа тоа задоволство, останува да сонуваме за сончеви песочни пејзажи покрај море… Затоа и одбрав приказ за еден ...

повеќе »

Aрхитектура во Московска област -1

Aрхитектура во Московска област -1

Без зборови, за релаксација и одмор на душата.А можеби некој ќе добие и инспирација за својот дом, викендица ,двор… Продолжуваме во следниот викенд , со слична средба со убавината на живеењето со природата на Подмосковие.

повеќе »

Париз и се е можно – Алуминиумски борбен брод

Париз и се е можно – Алуминиумски борбен брод

Во Париз се отвори објект на Фондот на кино-студиото Патје, проектиран од архитектот Ренцо Пијано.Објектот се наоѓа на местото на театарот од 19 век , од кој е останата само фенси фасадата со скулптури од Огис Роден. Театарот подоцна е ...

повеќе »

Павилјон Свилена буба

Павилјон Свилена буба

До 19 октомври во градината Кисингтон во централен Лондон може да се посети галеријата Серпентин и во нејзиниот двор времениот павилјон, годинава дизајниран од чилеанскиот архитект Смиљан Радиќ. Десетгодишната традиција на дизајнирање на овој простор го збогатуваат повеќе врвни имиња, ...

повеќе »

Москва Сити

Москва Сити

Тргнувам пешки од авенијата „Кутузовски“, една од главните сообраќајници на Москва, преку мало паркче со споменик на г. Багратион (од времето на битките со Наполеон), до „Кула 2000“ и мостот „Багратион“ на самиот брег на реката Москва. Тоа се првите ...

повеќе »
Scroll To Top