Насловна / Author Archives: Љупчо Атанасовски (page 5)

Author Archives: Љупчо Атанасовски

Feed Subscription

ГУМНО – куќа на островот Крк

ГУМНО – куќа на островот Крк

Во интервјуто со архитект Идис Турато од Хрватска, специјално за „Порта 3“, објавено во последниот број од 30 јануари, меѓу другите беше спомнат и овој прекрасен проект, кој на крајот во нашите дилеми за насловна страница го доби приматот. Верувам ...

повеќе »

Точка на фузија

Точка на фузија

Лион, Франција – Музеј на природни науки Konfluans од проектно биро Coop Himmelbau. Австриските архитекти победиле на конкурсот уште во 2001 год., но изведбата на музејот воопшто не одела лесно. Процесот нa градба бил прекинат две години, а неговата прва ...

повеќе »

Шармот на Сардинија

Шармот на Сардинија

Ло Стацо е селска куќа на Сардинија со совршен изглед и една од оние што бараат да бидат откриени одблизу. Вилата се наоѓа на само неколку минути од Порт Церво, приморско одморалиште на северниот дел на островот. Локацијата обезбедува голем ...

повеќе »

Зелено училиште во Париз

Зелено училиште во Париз

Основното училиште е отворено минатата година во западното предградие на Париз. Покриено со голем зелен покрив, со намера да промовира знаење и одржлив развој преку архитектурата но и наставата што се одвива во училиштето. Проектот е на Charter-Dalix Arhitects, победници ...

повеќе »

Мала куќа, а има сè!

Мала куќа, а има сè!

Сестраност, достапност и удобност се одликите на оваа мала куќа од 30 м2, со совршен поглед на блискиот океан. Иако е со мала квадратура, во ентериерот се чувствувате како да е двапати поголема благодарејќи на дизајнот. Отворени прозорци, поглед на ...

повеќе »

Куќа на островот Паг со импресивен двор

Куќа на островот Паг со импресивен двор

Секаде низ светот, па и на нашите балкански простори, е сосема нормално низ списанијата и порталите, особено тие што ја имаат aрхитектурата како содржина, да се излагаат домови, вили, апартмани.., кои се одликуваат со своја специфика, било како екстериер или ...

повеќе »

Едноставна јапонска куќа со неверојатен поглед

Едноставна јапонска куќа со неверојатен поглед

На работ на планината Јатсугатаке во Нагано, Kidosaki Arhitects Studio проектира смирувачки минималистички дом со неверојатен поглед. Клиентите за кои е дизајниран овој дом, долго барале совршена локација, а главната цел била избор на локација со неверојатен поглед, но со ...

повеќе »

Куќа во Јапонија – еден мал БОЖИЌЕН подарок од редакцијата на Порта 3

Куќа во Јапонија – еден мал БОЖИЌЕН подарок од редакцијата на Порта 3

Како да не сме виделе доволно јапонска креативност досега, се појави уште еден интересен пример на модерна јапонска архитектура, креирана од  Edvard Suzuki Arhitekture studio. Резиденцијата е во градот Камикура, Префектура Камагава во Јапонија. Очигледен е музејскиот дизајн, карактеристичен за ...

повеќе »

Топ десет откачени куќи

Топ десет откачени куќи

Не постојат две исти куќи. Луѓето ширум светот живеат во неконвенционални простори, од куполи до пештери и куќарки на дрво. Сите не сакаат да имаат само четири ѕида, кров, темел и ограда. Еве една листа од најчудни куќи ширум светот, ...

повеќе »
Scroll To Top